01 Mayıs 2018, Salı 13:39 | A+ | A-

1 Mayıs, İşçiye Çok Görülmekte

İYİ Parti Aydın Gençlik Kolları Başkanı Fatih Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı. Başkan Arslan, “Emekleri ile ülkemizin üretimini var eden işçilerimiz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde dahi çalışmaya zorlanmakta, kanuni hakları olan, resmi tatilleri olan bir gün dahi onlara çok görülmektedir” dedi.  

1 Mayıs, İşçiye Çok Görülmekte

Arslan, Türkiye'de kayıtlı olan 30 milyonu aşkın işçinin üretim faaliyetlerine aktif olarak katıldığına dikkat çekti. Kayıt dışı çalışanlarla birlikte bu sayının 4 milyona yaklaştığına işaret eden Arslan, "Belirtmek gerekir ki bu sayıya Suriye ve diğer ülkelerden gelen ve emek sömürüsüne uğrayan insanlar dahil değildir. Yaklaşık olarak 35 milyon insanın emek piyasasına katıldığı ülkemizde, hakkını aramak üzere sendikaya üyeliği bulunan ve örgütlü olarak mücadele yürüten işçi sayısı 1 milyon 700 bindir. Emekleri ile ülkemizin üretimini var eden işçilerimiz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde dahi çalışmaya zorlanmakta, kanuni hakları olan, resmi tatilleri olan bir gün dahi onlara çok görülmektedir. Her fırsatta işçimizin üzerine basan, onları görmezden gelen, sömürülmelerine göz yuman, iş cinayetlerine iş kazası süsü veren ve tüm bunlara çanak tutan işverenleri kanunu çiğnemek pahasına cesaretlendiren AK Parti Hükümeti ve bozuk düzeni, 25 Haziran sabahında doğan güneş ile yıkılacaktır” ifadelerini kullandı. 
  “HER FABRİKA BİR KALEDİR”
  “Bugün ülkemizde tarım işçileri, seçim kandırmacası olarak verilen mazot yardımına rağmen, ithal edilen gübre ve tohum fiyatları altında ezilmektedir” diyen Arslan, şunları kaydetti: "Yıllardır Cumhuriyet kazanımlarını özelleştirme adı altında ortadan kaldıran, işçilerimizi işinden eden iktidar, bugün de gözünü şeker fabrikalarına ve şeker işçilerine dikmiştir. Sözde yerelleşme ve millileşme politikasının aksine fabrikaların el değiştirerek yabancı sermayenin eline geçmesine göz yummaktadır. Bizler, Atatürk’ün 'Her fabrika bir kaledir' öğüdü ile İYİ’lerin iktidarında istihdam ile büyüyen ve gelişen bir ekonomiyi var edeceğimizin sözünü veriyoruz. AK Parti Hükümeti, seçim yatırımı olarak kadroya aldığı taşeron işçilerinin haklarını iade etmemiştir. AK Parti Hükümeti, kadro vaadinin karşılığında her taşeron işçisinden aldığı taahhütname ile birikmiş kıdem tazminatlarını ellerinden almış, kadroya alınmayan işçilerin tazminat ödemelerini yapmamıştır.”
  “TÜRKİYE İÇİN İYİ’LER HAZIRDIR”
  İktidarın kaşıkla verip kepçeyle alma üzerine sömürü düzeni kurduğunu savunan Arslan, “Muktedirler şunu iyi bilmelilerdir ki, İYİ'ler emekçilerin yanındadır ve yıllardır iktidarın sürdürdüğü bu bozuk düzeni alaşağı etmeye kararlıdır. Bu amaçla İYİ Gençlik 12 Mayıs’ta, Soma katliamının yıl dönümünden bir gün önce, Soma’da olacaktır. Gençlik Kolları Genel İdare Kurulu’muz Soma’da yapılacak ve oradaki mağdurların sorunlarını dinleyecektir. Emek sömürüsünün son bulduğu, ekmeğin hakça paylaşıldığı, vergi adaletinin tesis edildiği, iş sağlığı ve sigorta güvencesinin sağlandığı, taşeron işçiliğin ve kayıt dışı çalışmanın son bulduğu, genç işsizliğin azaldığı, kadın istihdamının arttırıldığı, asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir seviyeye çıkarıldığı, liyakatin ve emeğin esas alındığı bir Türkiye için İYİ’ler hazırdır. En kutsal kazanç, alın teriyle kazanılan helal kazançtır şiarıyla tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız” diye konuştu. 

Kaynak: SES GAZETESİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık