03 Mayıs 2018, Perşembe 22:22 | A+ | A-

Hatırat Sempozyumu, Geçmişe Işık Tuttu

Kuşadası'nda Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve Türk Tarih Kurumu'nun işbirliğiyle, 'Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Hatırat Uluslararası Sempozyumu' düzenlendi. 25-27 Nisan 2018 tarihleri arasında, 8 ülkeden 100'ün üzerinde bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumda, 21 oturum yer aldı.   

Hatırat Sempozyumu, Geçmişe Işık Tuttu

Sempozyumun ana başlıkları, Hatırat ve Geçmiş, Hatırat ve Tarih, Hatırat ve Eleştiri, Hatırat ve Kurgu, Hatırat Türleri, Hatıratın Kaynak Değeri, Hatırat ve Tarihi Devamlılık, Hatırat ve Siyasi İdeolojiler, Devirlerin Aynası Olarak Hatırat, Osmanlı Dönemi Hatıratları, Cumhuriyet Dönemi Hatıratları, Hatırat ve Basın, Karşılaştırmalı Hatırat Okumaları, Hatırata Disiplinler Arası Yaklaşımları, Hatırat Araştırmaları, Hatırat ve Siyasi Hayat, Hatırat ve Sosyal Hayat, Hatırat Eleştirileri, Hatırat ve Seyahatname, Hatırat ve Sözlü Tarih, Hatırat ve Savaş konularından oluştu.  
  "HATIRAT PROJESİ'NİN İLK AYAĞI TAMAMLANDI"
  Sempozyum ilk gününde açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Musa Gümüş, Hatırat Sempozyumu ile Hatırat Projesi'nin ilk ayağını tamamladıklarını kaydetti. Gümüş, projeyle Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne önemli bir yazın külliyatının bir araya getirilmesini amaçladıklarını ifade etti. Gümüş, sempozyuma desteklerinden dolayı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a, Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu’na teşekkürlerini sundu.
  "HATIRATLAR ÖNEM TAŞIMAKTADIR"
  Dönemin siyasetini okumak için hatıratın kaynaklığına başvurulmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kırnak ise, “Hatıratlar iki devrin zihin haritasının çıkarılması, dönemin hasımları-hısımları arasındaki ilişkilerin irdelenmesi açısından önem taşımaktadır” dedi. 
  Sempozyumda Dr. Gümüş’ün “Esaretin Siyah-Beyaz Hali: I. Dünya Harbi’nde Türk Esirlerinden Fotoğraf Kareleri” ve Prof. Dr. Kezban Acar Kaplan’ın “Sürgünden Hatıra Kalan Fotoğraflar: Türkiye’deki Beyaz Rus Mülteciler” konu başlıklı sergileri katılımcılar tarafından ilgi gördü.
  2 GÜNDE 21 OTURUM 
  Sempozyumda, 2 gün boyunca 21 oturum düzenlenirken, eski çağdan günümüze birçok bildiri sunuldu. Osmanlı’nın son dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan yakın döneme kadarki tarihi sürecin odak noktası olduğu sempozyumda, 1. Dünya Harbi, Milli Mücadele, Darbe Süreçleri, Cumhuriyet Döneminde iz bırakan çeşitli olay ve kişilere dair bildiriler geniş yer tuttu. Öte yandan sempozyum bildirilerinin bir araya getirilerek yayınlanması planlanıyor.

 

Kaynak: SES GAZETESİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nazilli Belediyesi tanıtım
yukarı çık