18 Haziran 2018, Pazartesi 18:17 | A+ | A-

Nazilli Sınav Koleji'nden LGS değerlendirmesi

Sınav Koleji Eğitim Koordinatörü Murat Serdar, Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serdar, okullarının deneme sınavları ve modüllerinde yer verilen sorularla, LGS'de çıkan soruların büyük oranda benzerlik gösterdiğini ifade etti.

Nazilli Sınav Koleji'nden LGS değerlendirmesi

Serdar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Öğrencilerin isteğe bağlı olarak girdiği sınavda, 8. sınıf müfredatı esas alınarak hazırlanan sorular yer almıştır. İki oturum halinde gerçekleştirilen sınavda öğrencilere 50 adet sözel, 40 adet sayısal olmak üzere toplam 90 soru yöneltilmiştir. Sınavda çıkan sorular modüllerimizde ve deneme sınavlarımızda yer verdiğimiz sorularla büyük oranda benzerlik gösterdi" dedi. 
  Kolejin Türkçe Öğretmeni İsmail Deniz ise, "LGS Türkçe soruları MEB kazanımları doğrultusunda, MEB’in örnek sorularına ve öğrenci düzeyine uygun olarak hazırlanmıştır. Sorular daha önceki sınavlarda olduğu gibi ağırlıklı olarak okuma, anlama ve yorumlama becerilerine yöneliktir. Yayınlarımızda da sıkça yer verdiğimiz birden fazla bilgiyi ölçmeye yönelik çoklu soru metinleri ve paragraflar günlük hayatla ilintilendirilmiş, sorularda açık, anlaşılır, öğrenci düzeyine uygun bir dil kullanılmıştır" diye konuştu.  
  "SINAV SÜRESİ BU SORULAR İÇİN YETERSİZDİR"  
  Matematik Öğretmeni Münevver Özer de, yaptığı değerlendirmede, "Birkaç soru TEOG tarzında çıkmasına rağmen diğer sorular zorlayıcı, okuma ve işlem yeteneği isteyen sorulardır. Sorularda genellikle anlatım uzun tutulmuştur. MEB tarafından yayımlanan ve bizim de yayınlarımızda sıklıkla yer verdiğimiz uzun işlemli ve muhakeme gerektiren soru tiplerinden sorulmuştur. Bir önceki sınıfın müfredatından yararlanılarak çözülecek soru tipi de mevcuttur. Liseye geçiş sınavlarında şimdiye kadar bu kadar uzun anlatım ve uzun işlem içeren sorular sorulmamıştır. Sınav süresi bu sorular için yetersizdir" ifadelerini kullandı. 
  "SORULARIN ÜNİTELERE DAĞILIŞI BEKLENTİMİZ DOĞRULTUSUNDA GERÇEKLEŞTİ"
  Fen Bilimleri Öğretmeni Nurten Yılmaz, şunları kaydetti: "Müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Fenin günlük yaşamda kullanıldığı alanlara dikkat çekilmiştir. Zor bir matematik testinden sonra kafası dağılan, konsantrasyonu düşen öğrenciler için sorular daha zor gelecektir. Aynı soruları matematikten önce çözen öğrenciler daha fazla net yapabilir. Uzun metinlerde dikkatini kaybetmeyenler ve muhakeme yeteneği iyi olan öğrenciler daha fazla soruya doğru cevap verebilirler. Soruların zorluğunun nedeni uzun oluşları ve birleştirmede sıkıntı yaşanacak olmasıdır. 10 soru klasik tarzda hazırlanmışken, diğer 10 soru ise günlük hayatla ilişkilendirilerek, deney ve gözlemlerden sonuç çıkararak muhakeme yapma becerisini ölçer niteliktedir. Soruların tüm yılı kapsayan ünitelere dağılışı beklentimiz doğrultusunda gerçekleşmiştir."
  "ANLAMA VE YORUMLAMA BECERİSİNE DAYANMAKTADIR" 
  İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Öğretmeni Serpil Yıldız, "Daha önce yayımlanmış olan örnek sorulara benzer sorular gelmiştir. Sorular genel anlamda okuduğunu anlama ve yorumlama becerisine dayanmaktadır. Kolay ve orta ağırlıkta soruların sorulduğu sınav, müfredata uygundur. En fazla soru, 3 soru ile 'Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar' ünitesinden gelmiştir. 2. ünite 'Milli Uyanış' ve 5. ünite 'Atatürkçülük' konularından ikişer soru gelmiştir. Diğer sorular 1. ünite, 6. ünite ve 7. üniteden birer adet olarak gelmiştir" şeklinde konuştu. 
  "HAZIRLAMIŞ OLDUĞUMUZ SORULARLA BENZER SORULARDIR"
  Öte yandan LGS ile ilgili olarak İngilizce Öğretmeni Yasin Çizmeci, "2018 LGS İngilizce soruları beklenilenin aksine kolay sorulmuştur. Milli Eğitim müfredatına ve kazanımlara uygundur. Sorular geçen yıllarda olduğu gibi dil bilgisi yapılarını anlama ve uygulama düzeyinde değil okuduğunu ve gördüğünü anlama, cümle ve diyalog tamamlama ile kelime bilgisini ölçmektedir. Öğrencileri zorlayacak farklı soru tipleri yoktur" derken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Zehra Kartal ise, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soruları tahminlerimiz doğrultusunda çıkmıştır. Sorular kazanımlara bire bir uygundur. Bilgi-yorum dengesi gayet iyi ayarlanmıştır. Doğru seçenekler net bir şekilde bulunabilmektedir. Sınavda çıkan tüm sorular, bizim hazırlamış olduğumuz sorularla benzer sorulardır" değerlendirmesini yaptı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nazilli Belediyesi tanıtım
yukarı çık