01 Ağustos 2018, Çarşamba 16:32 | A+ | A-

“Ortaöğretim çöküyor”

Eğitim-İş Sendikası Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz, YKS sonuçlarına göre özellikle sayısal derslerde başarının çok düşük olduğunu belirtirken, sonuçları “Ortaöğretimin çöküş ilanı” olarak değerlendirdi.

“Ortaöğretim çöküyor”

Bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı.  ÖSYM tarafından yayımlanan 2018-YKS Sonuçları Ön Değerlendirme Raporuna göre tüm derslere ait doğru yanıt ortalamaları da açıklandı. Rapora göre 1 milyon 877 bin 568 adayın ortalama doğru cevap sayıları matematikte 40 soruda ortalama 3.923, fizikte 14 soruda 0,467, kimya da 13 soruda 1,109 ve biyolojide  13 soruda 1,669 oldu. Alan yeterlilik testinde 102 bin aday matematikte, 74 bin aday da fen bilimleri testinde tek bir doğru yanıt veremedi. 
'SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR'
Sınav sonuçlarına göre ortaya çıkan tabloyu üzücü bulduklarını  belirten Abdullah İçöz meslek lisesi ve imam hatip lisesi mezunlarının başarı düzeyinin düşük olduğunu ifade ederken, başarısızlığın sebepleri hakkındaki görüşlerini de aktardı. Sonuçları değerlendirirken yedi yıldır uygulanan sistemin bir anda değiştirilmesi ve buna bağlı olarak öğrencilerin bozulan psikolojileri olduğunun göz ardı edilmemesi gerekmektiğine dikkat çeken İçöz  “Açıklanan sonuçlar gösteriyor ki, son 16 yıldır ülkeyi tek başına yöneten siyasi iktidarın eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmesinin faturası ne yazık ki çocuklarımıza ödettirilmiştir. Bu sonucun tek sorumlusu siyasi iktidardır. Gelen her Milli Eğitim Bakanının değiştirdiği eğitim modeli, bilimsel temelden yoksun, akılcılıktan ve de gerçeklerden uzaktır.
“CEVAP BEKLEYEN SORULAR VAR”
Abdullah içöz değerlendirmesinde “Her sınav dönemi sonrasında ortaya çıkan tabloya paralel olarak, çeşitli eşitsizliklerin varlığı ve bunların giderilmediği gerçeği yine karşımızda durmaktadır. Çok sayıda öğrencinin neden barajı geçemediği, meslek liseli öğrencilerin başarı düzeylerinin bu sınavlarda neden en alt sıralarda yer aldığı, başarı ortalamasının gelişmişlik düzeyi yüksek illerimizde yüksekken neden ulusal gelirden az pay alan yoksulluğun yoğun yaşandığı illerimizde alt sıralarda yoğunlaştığı soruları her yıl cevaplanmayı beklemektedir” diye konuştu. 
ÇÖKÜŞÜ HIZLANDIRAN SEBEPLER
İçöz açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sınava odaklı eğitim sistemi bir kez daha göstermiştir ki; eğitsel anlamda öğrencilerimizin kazanımları her geçen gün azalmakta, bu da öğrencilerin üniversiteye girişte başarısızlıklar yaşamalarına yol açmaktadır. Bu anlamda sınavlarda başarısız olan aslında öğrenciler değil, AKP iktidarı ile küme düşen eğitim sistemi ve bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. AKP iktidarı döneminde orta öğretim iflas etmiş, başarı oranı yüksek olan köklü okullarımız, proje okulu adı altında sınıflandırılarak başta öğretmen kadrosu olmak üzere her açıdan içleri boşaltılmış, devlet liseleri sadece diploma alınan kurumlar haline getirilmiştir. Sınav sisteminde ve müfredatta yazboz tahtası gibi yapılan değişiklikler ortaöğretimdeki çöküşü hızlandırmıştır.”
ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI 
Eğitimin piyasalaştırılması ve ticarileştirilmesinin, eşitsizlikleri giderek daha da derinleştirmektediğini savunan Abdullah İçöz “Siyasi iktidarın, öznesi insan olan ve öğrenci ile öğretmeni en iyi şartlarda bir araya getirmesi gereken eğitim sistemini, kendi ideolojik görüşüne göre düzenlemesi önümüzdeki yıllarda yaşanan felaketi daha da derinleştirecektir. şu an üniversitede okuyan 353 bin öğrencinin tekrar sınava girmesinin tek nedeni okuduğu bölümün eğitimini yetersiz görmesidir. 164 bin üniversite mezunun tekrar sınava girmesi ise diplomasının kendisine beklediği iş imkanını sunmamasından başka bir şey değildir.Bugün, Cumhurbaşkanının dahi itiraf ettiği eğitimdeki başarısızlığın çözümü için tüm paydaşların görüşü alınarak hazırlanacak, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamusal, parasız, bilimsel ve laik eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi mutlaka sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: ZAFER SAĞLAM
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nazilli Belediyesi tanıtım
yukarı çık