01 Eylül 2018, Cumartesi 14:49 | A+ | A-

'Sonuçlar ortaöğretimdeki çöküşün aynasıdır'

Eğitim-İş Sendikası Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz, YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi. İçöz, sonuçların ortaöğretimdeki başarısızlığı gözler önüne serdiğini savundu.

'Sonuçlar ortaöğretimdeki çöküşün aynasıdır'

ÖSYM’nin paylaştığı verilere göre, tercih yapma hakkına sahip olan 1 milyon 749 bin 144 adaydan 1 milyon 206 bin 811’i tercih yaptı. Yani yaklaşık 550 bin aday tercih yapabilecekken, bu hakkını kullanmadı. 128 bin 500 kontenjan boş kaldı. En fazla kontenjan açığı ise devlet üniversitelerinde oldu. 4 yıllık lisans bölümlerinde bile 58 bin açık bulunuyor. En başarılı liseler yine fen liseleri oldu. Ancak 32 bin mezundan sadece 16 bini lisans bölümlerini kazanabildi.
  “BAŞARI ORANI DÜŞÜK”
  YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendiren Eğitim-İş Sendikası Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz, Anadolu liselerindeki başarı oranının ise oldukça düşük olduğuna dikkat çekerken, “539 bin mezundan 159 bini 4 yıllık fakültelere girebildi. Endüstri meslek liseleri (EML) ve imam hatip lisesi mezunları yine en alt sıralarda yer aldı. 144 bin EML mezunundan sadece 4 bini, 234 imam hatip mezunundan da 37 bini lisans bölümlerini kazanabildi. Her sınav dönemi sonrasında ortaya çıkan tabloya paralel olarak, çeşitli eşitsizliklerin varlığı ve bunların giderilmediği gerçeği yine karşımızda durmaktadır. Çok sayıda kontenjanın boş kalması, meslek liseli öğrencilerin başarı düzeylerinin bu sınavlarda en alt sıralarda yer alması, hükümetin gözdesi İHL’nin başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur” ifadelerini kullandı. 
  “ORTAÖĞRETİM ÇÖKTÜ”
  Sınava odaklı eğitim sistemi yüzünden eğitsel anlamda öğrencilerin kazanımlarının her geçen gün azaldığına işaret eden Abdullah İçöz, “Bu da öğrencilerin üniversiteye girişte başarısızlıklar yaşamalarına yol açmaktadır. Bu anlamda sınavlarda başarısız olan aslında öğrenciler değil, AKP iktidarı ile küme düşen eğitim sistemi ve bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. AKP iktidarı döneminde orta öğretim iflas etmiş, başarı oranı yüksek olan köklü okullarımız, proje okulu adı altında sınıflandırılarak başta öğretmen kadrosu olmak üzere her açıdan içleri boşaltılmış, devlet liseleri sadece diploma alınan kurumlar haline getirilmiştir. Sınav sisteminde ve müfredatta yazboz tahtası gibi yapılan değişiklikler ortaöğretimdeki çöküşü hızlandırmıştır” dedi.  
  “EŞİTSİZLİK DERİNLEŞİYOR”
  Abdullah İçöz, değerlendirmesinin sonuç bölümünde şunları kaydetti: “Eğitimin piyasalaştırılması ve ticarileştirilmesi, eşitsizlikleri giderek daha da derinleştirmektedir. Siyasi iktidarın, öznesi insan olan ve öğrenci ile öğretmeni en iyi şartlarda bir araya getirmesi gereken eğitim sistemini, kendi ideolojik görüşüne göre düzenlemesi önümüzdeki yıllarda yaşanan felaketi daha da derinleştirecektir. Bugün, Cumhurbaşkanının dahi itiraf ettiği eğitimdeki başarısızlığın çözümü için tüm paydaşların görüşü alınarak hazırlanacak, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamusal, parasız, bilimsel ve laik eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi mutlaka sağlanmalıdır.”

Kaynak: ZAFER SAĞLAM
Beğendim 3 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nazilli Belediyesi tanıtım
yukarı çık