06 Ağustos 2018, Pazartesi 18:05 | A+ | A-

Ülkeroğlu: 'İntihar çare değil'

Nazilli’de son günlerde yaşanan intihar vakalarıyla ilgili, Psikiyatri Uzmanı Dr. Fahrettin Ülkeroğlu değerlendirmelerde bulundu. Ülkeroğlu, okullarda ruh sağlığı ile ilgili temel eğitim verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ülkeroğlu: 'İntihar çare değil'

Toplumda intihar girişimlerinin arttığına işaret eden Uzm. Dr. Fahrettin Ülkeroğlu, “Bu ölüm artışları üzerinde yapılan birçok araştırma var. İnsanlar birçok sebepten dolayı intihar edebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinde biri de, duygu durum bozukluklarıdır. Yani duygusal yönden ortaya çıkan, duygusal temalı hastalıklarda intihar vakaları çok görünüyor. Şimdi halkımızın depresyon diye bildiği veya Türkçesi çökkünlük hastalığı, ruhsal yönde çökkünlük tarzında bir duygulanım bozukluğu. Depresyon, intihar girişimlerinin çok göründüğü bir hastalık. Taşkınlıkta da sık görülüyor" dedi.  
  "TEPKİ ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKABİLİYOR"
  Duygu durum bozuklukların bir diğerinin ise bipolar bozukluk olduğunu belirten Ülkeroğlu, şunları kaydetti: "Bu hastalıkta zaman zaman çökkünlük görülür, zaman zaman da taşkınlığın göründüğü bir hastalık. Bipolar bozukluk dünyada en çok intihar bozukluğun görüldüğü hastalıktır. İntiharın çok görüldüğü nedenlerden biri de öfke patlamalarıdır. Yaşanan bir olaydan sonra bir tepki şeklinde de intihar ortaya çıkabiliyor."
  UMUTSUZLUK VE ÇARESİZLİK TETİKLİYOR  
  İntiharların hepsinde farklar olduğunu söyleyen Ülkeroğlu, “İntihara yol açan en önemli nedenlerden birisi, kişinin onurunun, gururunun zedelendiği, toplum içinde itibarının yok olacağını düşündüğü durumlarda görülme sıklığı artıyor. Fakat duygu durum bozukluklarında intiharı en fazla arttıran şey umutsuzluk ve çaresizlik duygularıdır. Eğer kişide ileri derecede umutsuzluk ve çaresizlik hisleri varsa bu insanlar genellikle intihara yönelirler. Depresyon, insanların hayattan zevk almadığı, hayatı yaşanılır bulmadığı, yaşamaktansa ölüp kurtulmanın daha mantıklı olacağını düşündüğü, kendisini değersiz işe yaramaz hissettiği bir hastalıktır. Olumsuz düşünce bozukluğu da intihara sürükleyebilir. Ayrıca depresyon sadece kendini öldürmekle olmaz, toplu da olabilir. 'Ben öleceğim, ailem rezil olmasın' diye aile fertleriyle birlikte ölür. Kendisiyle birlikte herkesi öldürüyorlar” ifadelerini kullandı. 
  “BÜTÜN SORUNLAR ÇÖZÜLEBİLİR”
  İntiharın çare olmadığını dile getiren Ülkeroğlu, “İntihar çare değil. Çünkü intihar, içinde bulunduğu ruhsal durumun, yarattığı olumsuz düşüncenin ortaya çıkardığı bir kendine kıyma hareketidir. Aslında çıkmaz diye bir durum yok, bütün sorunlar çözülebilir. Ama onun içinde bulunduğu duygu durumu çıkmazda olduğunu gösteriyor. Yani bu hastalıklarda her şeyi olumsuz, her şeyi çözümsüz, her şeyi kötü görüyorlar. Halbuki gerçek öyle değil, içinde buldukları ruhsal durum nedeniyle böyle görüyorlar. Bu gördükleri durum gerçekmiş gibi bu durumdan kurtulmak için kendi canlarına ve sevdikleriyle beraber herkesin canına kıyıyorlar. Halbuki sebepleri nelerdir diye araştırsalar ya da yardım alsalar, böyle kötü sonuçlarla sonuçlanmayacak” şeklinde konuştu.    
  “İNSANLAR KENDİ KENDİLERİNİN DOKTORU OLUYOR”
  "İntihara sürükleyen nedenlerden birincisi çaresizlik yaratan geçimsizlik durumları, işsizlik, ekonomik zorluklar, en önemlisi hastalıklardır" diyen Ülkeroğlu, şöyle dedi: "Yalnız yaşamak, alkol, uyuşturucu kullanmak... Bizim toplumumuzda ruh sağlığı bilinci olmadığı için, insanlar kendi kendilerinin doktoru oluyorlar. Çevreleri de olumsuz ve bilinçsiz konuşunca intihara yakınlaştırıyor. İntihara meyilli insanlar çevresinden de yardım gelmeyeceğini düşünüp intihara yöneliyor.” 
  “OKULLARDA TEMEL EĞİTİM ŞART”
  Ülkeroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hacı hoca durumları da hastaları sıkıntıya sokuyor. Ruhsal yoldan hasta olan insanlar, tedavilerini bizde arasalar bu intiharlar çok aza iner. Ama ruhsal bilinç olmadığı için cehalet de intiharın bir nedeni olabiliyor. Okullarımızda da ruh sağlığı ile ilgili temel eğitim verilmesi gerekir. İnsanlarımız doktora gidip tedavi olabileceğini bilmeli, deli doktoru imajından uzaklaşmamız lazım.”  

Kaynak: ZAFER SAĞLAM
Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Nazilli Belediyesi tanıtım
yukarı çık