Kuruçeşme

DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN GELİRİ YÜZDE 100 NASIL ARTAR?

MEHMET GEBENÇ

MEHMET GEBENÇ

DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN GELİRİ YÜZDE 100 NASIL ARTAR?

 • 28 Ocak 2019, Pazartesi 9:33

Memurumuzun işçimizin, emeklimizin, esnafımızı, sanayicimizin, tüccarımızın özetle tüm toplum kesimlerinin ve devletimizin geliri yüzde 100 nasıl artar? Bu yazımızda bunu detaylarına kadar açıklayıp ayağı yere basan projelerden bahsedeceğiz.

1980 öncesi merhum Turgut Özal abimiz ile yaklaşık iki aylık bir çalışmadan sonra “Satın Alan yüzde 10 Vergi Öder” sistemini oluşturduk. Bu sistemi oluştururken ünlü filozof ve ekonomist İbn-i Haldun’un vergiyi oranını düşürerek tabana yaymak suretiyle ancak Devletin ve Halkın gelirinin artırılabileceği tezi ile insan beyni bir değirmene benzer. Yeni malzeme verilmediğinde kendi kendini öğütür. Düşüncesi hareket noktamız olmuştu ve Merhum Turgut Özal Abi ilk defa yüzde 10 KDV vergisini çıkarttığında ileride sadece bu yüzde 10’luk Vergi kalacak ve bütün vergiler kaldırılacaktır. Düşüncesinden hareket etmişti. O günkü imkanlar bugünkü gibi değildi. Ancak yeni vergi sisteminin kolon ve kirişi atılmış oluyordu. Bugünkü teknoloji iletişim e-devlet sistemi, bilgisayar sistemi o günlerde hazır olsaydı Milletimiz ve Devletimiz yaklaşık 25-30 yıldan buyana rahata kavuşacaktı. Ciddi tasarruflar yapabilecekti.

SATIN ALAN YÜZDE 10 VERGİ ÖDER SİSTEMİ NASIL ÇALIŞACAKTIR?

Bu yeni sistemde sadece bir tek ve tek oranlı yüzde 10 vergi olacak. Diğer bütün direkt ve dolaylı vergiler ortadan kaldırılacak. Ürün ve hizmeti satın alan sadece yüzde 10 oranında vergi ödeyecek. Bugünkü sistemde yüzde 1, yüzde 8, yüzde 18 KDV vergileri yüzde 20-30-40 oranlarında gelir vergileri yüzde 60-65 oranlarında dolaylı vergiler ile Bir eşyanın ürünün içerisinde ortalama yüzde 50 oranında vergi yükü bulunmaktadır. Bu yüksek oranlı vergi yükü insanımızın alım gücünü azaltırken ürünlerin pahalılaşmasına neden olduğu için ihracatımız ve uluslararası rekabet edebilme şansımız azalmaktadır.

Satın alan yüzde 10 vergi öder. Sistemi ile 100 liralık bir ürünün fiyatı 50 liraya düşecektir. Yani 100 liraya bir ürün alırken yeni vergi sisteminde iki ürün alınacaktır. Bu durdum hayat standardının yüzde 10 artması demektir. Konuyu maaşlar üzerinden açıklayacak olursak; 2020 TL’lik asgari ücretin yaklaşık 1000 TL’sini insanımız alış-veriş yaptığı ürünü satın alırken etiket fiyatının içinde vergi olarak öder. 2000 liranın 1000 lirası vergiye gidince kendisi için 1000 lira harcayabilir. “Satın alan yüzde 10 vergi öder”. Sisteminde ise Asgari ücretli bir insanımız 2000 liranın 200 lirasını vergiye öder. Kalan 1800 lirasını kendisi için harcar.

5000 lira maaş alan bir memurumuz maaşının 2500 lirasını vergiye öderken 2500 lirasını kendisi için harcar. Bu hesaplamalarda maaşlardan kesilen vergi hesaplamalara dahil edilmemiştir. Satın alan yüzde 10 vergi sistemi ile memurumuz 5000 TL maaşının 500 lirasını (yüzde 10’nu) vergiye öder. 4500 lirasını kendisi için harcar.

Hayat standardı yüzde 80-100 oranında artmış olur. Asgari ücretlimizin veya memurumuzun refah seviyesini iki türlü arttırabilirsiniz:

 1. Maaşlara yüzde 100 zam yaparak. (Bu mümkün değildir. Enflasyonu arttırır.)
 2. Maaşların alım gücünü yüzde 80-100 artırarak (Satın alan yüzde 10 vergi öder sistemi ile) maaşları artırabilirsiniz.
 3. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarını devreye sokarak, paraya çevirerek, vergi yükünü azaltarak maaşlara yüzde 80-100 zam yapmak mümkündür.

Bugün toplumumuzun belli kesimi uçağa binebiliyorsa uçuk benzinin çok ucuza verilmesi iledir. İhracatımız artıyorsa gemi yakıtının ucuza verilmesi iledir. Otomobil, beyaz eşya, mobilya sektörleri canlandı ise ÖTV, KDV gibi vergi indirimleri iledir. Topyekün bütün eşyalarda ürün ve hizmetlerde “Satın alan yüzde 10 vergi öder” sistemine geçildiğinde Devletimiz ve Milletimiz yüzde 80-100 oranında rahatlayacaktır.

Devletimizin Vergi Kaybı Olmayacak mı?

Evet olmayacak. Aksine yüzde 80-100 oranında artacaktır. Çünkü 8-10 milyon civarındaki Vergi Mükellefi 81 milyona çıkacaktır. Herkes her alışverişinde Devletimize yüzde 10 vergi ödeyecektir. Çünkü;

 1. Ortalıkta kağıt para dolaşmayacaktır. Paralar herkesin para kartına yüklenecektir. Ortalıkta sadece demir bozuk paralar dolaşacak o da kayıp kaçağın yüzde 5’ni bile geçemeyecektir.
 2. Satın alan yüzde 10 vergi öder sistemi ile eşyanın kayıt altına alınması esasına dayalı 192 tarihli sistemden paranın kayıt altına alınması esasına dayalı sistemine dönüş yapılmış olacaktır.
 3. Eşyanın değil paranın kayıt altına alınması ile Mafyacılık, Tefecilik, Kayıt dışılık sona ermiş olacaktır. Mahkemelerin yükü davalar en aza indirildiği için azalacaktır. İcra dosyaları en aza inecektir. Karşılıksız çek olayı sona erdiği için üretici ve malı satan aldatılamayacaktır. Çatışmacı, kul hakkı tanımayan, emeğe saygılı olmayan anlayıştan huzurlu, güvene dayalı devletine ve insanına olan yükümlülüklerini yerine getirmiş bir anlayışa geçilecektir.
 4. 81 milyon insanımızın sadece yüzde 10 oranında vergi ödediği huzurlu toplum yapısına geçilecek, herkes olmayan parasını harcayıp sıkıntıya girmeden, vahşi kapitalizmin çarkları arasında ezilmeden, dünyasına ve ahiretine zarar vermeden, olan parasını harcamak suretiyle ömür sürecektir.
 5. Bütün işlemler pos cihazı üzerinden TC numarasının arkasına eklenecek dört rakamlı şifre ile yapılacaktır. Kimden kime para akışının olduğu sistem üzerinden görülecektir. Fatura-fiş-irsaliye vb. birçok kırtasiye ve ağaç kesilmesine son verilecektir.
 6. Mali Müşavir ve muhasebeciler iş kaybına uğramayacaklar aynen Aile Hekimliğinde olduğu gibi Aile mali müşaviri olacaklardır. Mükelleflerin hesap akışını takip edeceklerdir. Devletimizden maaş ve prim alacaklardır.
 7. Bu yeni sisteme geçerken bir milat belirlenecek ve yurtiçi-yurtdışı parasal kaynaklar kayıt altına alınarak herkesin para kartlarına yüklenecektir.
 8. yüzde 10 oranındaki vergi sistemi ile kasaları vergi geliri ile dolan devletimiz sigorta primlerini günlük 5 TL’ye aylık 150 TL’ye indirebilme şansına sahip olabilecektir. (Bu konuyu bir başka yazımda açıklayacağım inşalla

Özetle eşyayı değil parayı kayıt altına alan ve satın alan yüzde 10 vergi öder sistemi ile devletimiz ve milletimiz yüzde 80-100 oranında rahatlayabilir ve ekonomi canlanabilir.

Değirmenin suyu sudur. Ekonomi değirmenin suyu da Para’dır.

Bayrak göklerdeki para, ceplerdeki bağımsızlık sembolüdür. (Ecz. Mehmet Gebenç sözü) gerçeğinden hareketle 100 TL’lik alışveriş 10 defa el değiştirdiğinde yüzde 10 vergiden devletimizin kasasına 100 TL vergi girer. 100 TL iki tur yaparsa 20 TL, 5 tur yaparsa 50 TL vergi girer.

Bütün sendikalarımız meslek kuruluşlarımız, odalarımız, birliklerimiz “Birileri Bir şeyler Yapsınlar Modundan” Satın alan yüzde 10 vergi öder. Sistemine geçilmesinin önemini ve gerekliliğini gündemde tutmalıdırlar. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bütün yetkililerimize doğru bilgi aktararak temsil ettikleri insanlarımızın ve devletimizin yüzde 80-100 oranında rahatlamalarını sağlamalarını kamuoyu oluşturmalarını beklemektedirler. Doğru bilgi ilgiyi, ilgi icraatı getirecektir. Sağlıcakla kalınız.

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Eşya Depolama Uluslararası evden eve nakliyat Uluslararası Nakliyat Yurtdışı Kargo