TGK, 25. Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi yayınlandı

Kütahya’da gerçekleştirilen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 25. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklanan sonuç bildirgesinde medya sektörünün yaşadığı sorunlara dikkat çekilerek “Günümüz Türkiye’sinde ekonomik, sosyal, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, çok zor bir dönemden geçmekte, yaşam savaşı vermektedir.” ifadelerine yer verildi.

TGK, 25. Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi yayınlandı
TGK, 25. Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesi yayınlandı
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Ümit Özmen ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti adına Mehmet Akgül'ün katıldığı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 25. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Türkiye’yi düşman işgalinden kurtaran 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yıldönümü nedeniyle, 29-31 Ağustos günleri arasında, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği Kütahya’da yapıldı.

74 CEMİYET BAŞKANI KATILDI


Kütahya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve 9 gazeteciler federasyonu ile bu federasyonlara bağlı 74 gazeteciler cemiyeti başkanı ve basın meslek kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıdan sonra açıklanan TGK 25. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’nde şu görüşlere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman ordumuz, tam 100 yıl önce, işgalci güçlere karşı muhteşem bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni kazanmış, milletimizin bağımsız ve hür yaşama iradesini tüm dünyaya haykırmıştır.”

“20 BİN MEDYA ÇALIŞANININ ÖNCELİKLİ VATAN BORCUDUR”


“30 Ağustos Zaferi; yıllarca süren esaretin bittiği, bağımsızlığa ve özgürlüğe kavuştuğumuz, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk Yurdu olarak kalacağının kanıtıdır. Bu zaferin temelini attığı Cumhuriyet, hürriyet ve istikbalimizin ölümsüz eseridir. Bu önemli günde tüm Türkiye’ye bir kez daha duyuruyoruz ki; Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığımız hiçbir koşulda değişmeyecektir. Kahraman atalarımızdan aldığımız bu kutsal toprakları, gerektiğinde canımız pahasına korumak, temsilcisi olduğumuz 20 bin medya çalışanının öncelikli vatan borcudur. 100’üncü yıldönümünde, bize bu büyük zaferi kazandıran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silâh arkadaşları başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, aziz milletimizin ve kahraman ordumuzun tüm mensuplarının 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyoruz.”

“GAZETECİLİK MESLEK YASASI’NA ACİLEN İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR”


“Günümüz Türkiye’sinde ekonomik, sosyal, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, çok zor bir dönemden geçmekte, yaşam savaşı vermektedir. Sektörde yaşanan sorunlar önem sırasına alınamayacak kadar büyük, karmaşık ve birbirini etkileyen niteliktedir. Medya sektöründe, ekonomik sorunların yanı sıra yasal düzenleme eksiklikleri, basın özgürlüğü, yetişmiş eleman sıkıntısı, teknik altyapı ve istihdam sorunları yaşanmaktadır. Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na acilen ihtiyaç duymaktadır. Sektörün sorunlarını ortadan kaldırmak için, gazetecilik mesleğini kimlerin yapabileceğini düzenleyen “‘Gazetecilik Meslek Yasası" teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Böyle bir düzenleme fikir özgürlüğünü kısıtlayıcı değil, tam tersine haber alma özgürlüğünü gerçek anlamda hayata geçirmeyi sağlayıcı nitelikte olmalıdır.”

“FİKİR VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ GELİŞTİRİLMELİ”


“Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi tarafından hazırlanan ve TBMM’deki görüşmeleri Ekim ayına ertelenen 40 maddelik “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, sektörümüzün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu ve Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerde teklifin bazı maddelerinde olumlu düzenlemeler yapılsa da, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’muzun değişiklik taleplerinin önemli bir kısmı kanun teklifine yansımamıştır.”

“OLUMLU MADDELER VAR AMA…”


“İnternet Yasası kapsamında TGK tarafından desteklenen yasal düzenlemelerin ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde yer alması, bu mecrada görev yapan meslektaşlarımızın gazeteci sayılacak olması sevindiricidir. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturan meslek kuruluşlarının temsilcileri olarak; Bu olumlu maddelerin Ekim ayında TBMM’de yapılacak görüşmelerde yasalaşması için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Öte yandan, meslektaşlarımızı zor durumda bırakma ihtimali olan, yoruma açık bazı düzenlemelerin, somut olmayan gerekçelerle gazetecilerin cezalandırılmalarının yolunu açabileceği endişesi taşımaktayız. Umudumuz, bütün milletvekillerine tek tek ulaştırdığımız raporumuzun göz önüne alınarak gerekli değişikliklerin yapılması ve ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin sektörümüze olumlu yansıyacak düzenlemelerle TBMM’den geçmesidir.”

01 Eyl 2022 - 12:40 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.