Anonim şirket nedir?sanal ofis nedir?

Anonim şirket, sermayesi belirlenip paylara bölünmüş, malvarlığı borçlarından münhasıran sorumlu olan şirkettir.

Anonim şirket, sermayesi belirlenip paylara bölünmüş, malvarlığı borçlarından münhasıran sorumlu olan şirkettir.

Anonim şirketler kanunen yasaklanmayan her türlü ekonomik amaç ve konularda kurulabilir.

Kurucuların, sermayenin tamamını ödemeyi kayıtsız şartsız taahhüt ettikleri ve imzaları noter tasdikli olan esas sözleşmelerinde anonim şirket kurma isteklerini beyan etmeleri ile şirket kurulmuş olur.

       Anonim şirket, TTK'da belirtildiği üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın izni ile kurulur.

       Şirketin kuruluş yeri, kuruluşundan itibaren 30 gün içinde ticaret siciline işlenir.

       Şirketin kuruluş aşaması Ticaret Sicili Resmi Gazetesi'nde ilanı ile sona erer.

Şirket, sicile tescil edildiği anda tüzel kişilik kazanır.

MADDE 337 TTK- Hisse senedi alan ve tüzük imzalayan gerçek ve tüzel kişiler kuruculardır.

Kurucuların birinci fıkrada yazılı işlemi üçüncü bir kişi adına gerçekleştirmeleri halinde bu kişi de kuruluştan doğan sorumluluk bakımından kurucu sayılır. Söz konusu üçüncü kişi, kendisi için çalışan kişinin bildiğini veya bilmesi gerektiğini bilmediğini iddia edemez.

Anonim şirket nasıl kurulur dediğimizde, anonim şirket kuruluşu için bazı belgelerin gerekli olduğunu bilmelisiniz. Anonim şirket kurmak için gerekli belgeler;

  1. Kuruluş için gerekli belgeler:

İş sahipleri;

       ikamet belgesi

       noter tasdikli kimlik

       Üç adet pasaport boyutunda kart

Şirket;

       Kayıtlı adres

       iş kiralama sözleşmesi

       Başlık

       Sermaye tutarı (en az 50.000 TL)

       Sermaye/oran payları

       Şirketin yasal temsilcisi/yöneticisi

  1. Dernek tüzüğü hazırlanmalıdır.

Ana Sözleşme ve unsurları - Anonim şirket nasıl kurulur?

Anonim şirket kurulabilmesi için esas sözleşmenin yazılı olması ve tüm ortakların imzalarının noter tasdikli olması gerekir. Anonim şirket kurmak için gerekli belgelerden biri de ana sözleşmedir.

TTK'ya göre, tüzüklerde bulunması gereken unsurlar:

       Şirketin ticaret unvanı ve merkezinin bulunacağı yer.

       Belirlenmiş ve tanımlanmış temel noktaları ile şirketin iş hedefi.

       Şirketin sermayesi ve her bir hissenin nominal değeri, serbest bırakılma şekli ve koşulları.

       Hisse senetleri nama veya hamiline olacaktır; belirli eylemlere verilen ayrıcalıklar, aktarım kısıtlamaları.

       Para dışındaki haklar ve sermaye varlıkları; değerleri, karşılığında ödenecek payların miktarı, şirketin kurulması ve bir aylık devralma halinde bunların bedeli ile kurucuların şirketin kuruluşu için satın aldıkları mal ve hakların bedeli. derneklerin hesabı ile kuruluşun kuruluşunda görev yapanlara verilmesi gereken ücret, tazminat veya ödülün miktarı.

       Şirket karından kuruculara, yönetim kurulu üyelerine ve diğerlerine sağlanacak menfaatler.

       Şirket adına imzaya yetkili yönetim kurulu üye sayısı.

       Genel kurullar nasıl toplanır; oy hakkı.

       Şirket bir süre ile sınırlı ise, bu süre.

       İş duyuruları nasıl yapılır?

       Pay sahipleri tarafından taahhüt edilen sermaye paylarının türleri ve miktarları.

       Şirketin hesap dönemi

Yönetim kurulunun ilk üyeleri tüzük ile isimlendirilir. Anonim şirket kaç kişi ile kurulacak derken ortak sayısının en az 1 kişi olması gerektiğini bilmeliyiz.

  1. Şirket ana sözleşmesinin hazırlanmasından sonra şirket MERSİS sistemine kaydedilir ve sicil numarası alınır. MERSİS sicil numarası ile birlikte sicil numarası notere gönderilir ve 5 adet esas sözleşme ortaklar tarafından imzalanarak onaylanır. Ayrıca şirketi temsile yetkili kişinin tescil başvurusu (imza beyannamesi) Ticaret Siciline gönderilmek üzere noter tarafından düzenlenir. İşe giriş bildirimi üzerine vergi dairesine gönderilmek üzere nüfus cüzdanının noter tasdikli sureti de hazırlanmalıdır.
  2. Muhtemel vergi numarası alınmalıdır. Bu numara MERSİS sistemine kayıt olduktan sonra oluşturulur ve şirket kurulduktan sonra vergi numarası olur.
  3. Muhtemel vergi numarası ve noterden alınan belgeler ile bir bankada işletme hesabı açılır ve sermaye (en az %25) hesaba yatırılır ve bloke edilir. Bankadan sermaye blokajına ilişkin belge alınır. Şirket kurulduktan sonra bloke edilen sermaye tutarı serbest bırakılır ve nakit şirket yöneticisi tarafından çekilebilir.
  4. Ticaret siciline kaydedilecek belgeler:

       Noter tasdikli şirket ana sözleşmesi (3 nüsha / yabancı sermayeli şirket kuruluşunda 4 nüsha)

       Şirket başkanının imza beyannamesi (2 nüsha)

       Ticaret Odası Kayıt Beyanı (fotoğraflı)

       Şirket tescil başvuru formu (3 adet)

       Kurucu ortak bilgi formu

       Bankadan alınan sermaye bloke yazısı

       Rekabet Kurulu'ndan ödeme (ticaret odası kasiyeri tarafından ödenecek)

Sanal ofis şirketi kurmak için gerekli belgeler nelerdir? Sanal Ofis nasıl kurulur? Bir Sanal Ofis tesisinin maliyeti nedir? Sanal Ofis kurulumu hakkında sorulan sorular nelerdir - sık sorulan sorular nelerdir?

Sanal ofis nedir?

Mevzuatımıza göre şirket kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler kurulacak şirketin adresini vermek zorundadır. Bu adres ayrıntılı değildir ve herhangi bir adres olabilir. Böylece gerçek veya tüzel kişiler, sanal ofisin adresini şirket adresi olarak verirler. Bu sanal ofiste şirketin bir sekreteri bulunmakta ve şirketin kargo, mail ve telefon görüşmelerini takip etmektedir. Bu hizmet birçok firmanın fiyatlarına dahildir.

Adres kontrolü için vergi dairesi yetkilileri işyeri sahibini bulamadığı durumlarda da randevu sistemi ile gelerek süreci kolaylaştırmaktadır.

Ayda ortalama 5.000 liradan kurtulan işletme sahipleri, sanal ofisleri kullanarak temizlik, yemek, catering gibi birçok hizmete de sahip olabiliyor.

Sanal ofis ile bir işe nasıl başlanır?

Öncelikle kurulacak işletme sahiplerinin sanal ofis ile anlaşma yapması gerekiyor. Talep edilen hizmetler, bu hizmetlerin bedeli ve benzeri hususlarda anlaşmaya varılmalıdır. Anlaşmanın ardından sanal ofis hizmeti veren firma, adresinin kullanımına yetki verecek ve süreci başlatacak.

 

Anonim, limited veya şahıs şirketlerinin kuruluş aşamaları göz önünde bulundurulduğunda sanal ofisi tercih edecek gerçek veya tüzel kişiler için değiştirilecek tek nokta, sanal ofis hizmeti veren şirketin adresini yazmalarıdır.

Sanal ofis kimler içindir?

Sanal ofis birçok şirket için uygundur. Sadece toplantı salonları kullanılabilir veya hazır ofis hizmeti alınabilir. Bu, işletmenin potansiyeline göre belirlenir.

Sanal ofisler, freelancer olarak çalışan, müşterileri ile sürekli görüşen ve yüz yüze görüşen, ofiste oturmak yerine dolaşan herkes için uygundur. Bu sayede gereksiz masraflardan kurtulur ve şık bir ofise sahip olarak müşterileriyle olan ilişkilerini güçlendirirler.

Ortalama sanal ofis fiyatları ve hizmetleri nelerdir?

Ülkemizde sanal ofis fiyatları aylık 200 ile 500 lira arasında değişmektedir. Son derece uygun fiyatlı ve işletme sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Posta, posta ve kargo kontrollerinizi yapacak, gerektiğinde size e-posta ile önemli bilgileri gönderecek sekreteriniz olabilir ve çeşitli güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Toplantı masasını kullanabilir, hazır masa kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

14 Ara 2022 - 09:18 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.