Ev sahipleri dikkat

Turizm amaçlı konut kiralama faaliyetlerine ilişkin yeni yasal düzenlemeler, TBMM’de onaylandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. Kiralama için izin belgesi şartı getiren teklif, izinsiz kiralamalar, ilan siteleri ve aynı konutu bir yıl içinde belirlenen sayının üstünde kiraya verenler için yüksek para cezaları içeriyor. Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması gerekecek.

KONUTLARIN KİRAYA VERİLMESİ İÇİN NEREDEN İZİN ALINACAK?

İzin verme yetkisi, sadece Bakanlığa ait olacak. İzin başvurularında, turizm amaçlı kiralama yapılmasına uygun görülen izin belgesine konu bağımsız bölümün yer aldığı binanın tüm kat maliklerinin oy birliğiyle verdiği kararın sunulması gerekecek. Kanuna göre İzin alma yükümlülüğü, kiraya veren kişiye ait olacak. Kiraya veren kişi dışında turizm amaçlı kiralama faaliyetinin yürütülmesi durumunda bu kiralamalar, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre belgelendirilmiş A grubu seyahat acentaları aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

İzin belgesi sahibi, gerçek kişi ise vefat tarihinden itibaren 3 ay içinde mirasçılar tarafından başvuru yapılmaması veya tüzel kişi ise tüzel kişiliğinin sona ermesi halinde izin belgesi geçerliliğini yitirecek, ancak kullanıcıların hakları sözleşme süresi bitene kadar devam edecek.

İZİN BELGESİ KİMLERE VERİLECEK?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre hazırlanan yönetim planında, kısa süreli kiralama faaliyetine izin verildiği belirtilen, resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi alanlarının olduğu,  sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu, yüzme havuzu gibi hizmetlerin sunulabildiği birden fazla bağımsız bölümün bulunduğu yüksek kaliteli konutlar için "izin belgesine konu bağımsız bölümün bulunduğu binanın tüm kat malikleri tarafından oy birliğiyle karar alınması" ve "üçten fazla bağımsız bölümden oluşan binalarda en fazla yüzde 25'i için aynı kiraya veren adına izin belgesi hazırlanmasına" ilişkin koşullar aranmayacak ve izin belgesi verilebilecek.

Yüksek kaliteli konutların kiralama faaliyetleri, konut işletmeciliği eliyle de yürütülebilecek. Bu durumda, izin belgesi, konut işletmeciliği yapan şirket adına verilecek.

CEZALAR NE KADAR OLACAK?

Kanunla izinsiz kiralama faaliyeti yapanlara ve izin belgesi sahiplerine yönelik idari cezalar da geliyor. İzin belgesi olmadan turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, her bir konut için 100 bin lira idari ceza kesilecek ve izin belgesi alarak faaliyette bulunması için 15 gün süre tanınacak. Bu süre içinde izin belgesi almadan turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari ceza uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunması için bir kez daha 15 günlük süre verilecek. İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu, kendi adına başka kişilere kiraya verenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari ceza verilecek. Kendi adına oturmak için kiraladığı konutu, kendi adına turizm amaçlı kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin lira idari ceza kesilecek.

Bakanlık tarafından uyarılan ancak içeriği 24 saat içinde kaldırmayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da tanımlanan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında her bir konut için 100 bin lira idari ceza uygulanacak. Turizm amaçlı kiralanan konutların yanlış veya eksik tanıtılması, taahhüt edilen koşulların yerine getirilmemesi veya konutun sözleşmede belirtilen süreden daha az süreyle kullanıcıya verilmesi hallerinde 100 bin lira idari para cezası uygulanacak.

27 Eki 2023 - 14:24 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Nazilli Adalet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Nazilli Adalet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.