Çekim'den Sivas Büyükşehir Belediyesi'ne tepki

Türk Ocakları Derneği Nazilli Şube Başkanı Ahmet Çekim, Sivas Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Caddesi’nin isminin Şehid Muhammed Mursi olarak değiştirilmek istenmesine tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Çekim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılandığı mahkemede kriz geçirerek vefat etti. O esnada kendisine müdahale edilmesine izin dahi verilmedi. Türk Ocakları olarak biz de tamamen insani ve İslami bir hassasiyetle Mursi'ye rahmet diledik. Basından öğrendiğimize göre Sivas Büyükşehir Belediyesi, İstikal Caddesi'nin adını Şehid Muhammed Mursi Caddesi olarak değiştirmeye karar vermiştir. Bu kararı alanlara şunu hatırlatırız. Milli Mücadele'nin, İstiklal Harbi'nin 100. yılında, milli cemiyetlerin birleştiği Sivas Kongresi'nin ev sahibi ve Heyet-i Temsiliye'nin Ankara'ya intikaline kadar bu mücadelenin merkezi olan Sivas'ımızın İstiklal Caddesi'nin adının değiştirilmesi kabul edilemez. Mursi'nin Sivas ile bir ilgisi yoktur, buna mukabil Sivas'ın İstiklal Mücadelemizdeki yeri ortadadır. İstiklal ve İstikbal Mücadelemizin sembol isim ve kavramlarına gerekli saygının gösterilmesi istenmiş ve söz konusu karar Sivas Valiliğince iptal edilmiştir. Kısaca sağduyu galip gelmiştir” şeklinde konuştu.

KURTULUŞ ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ


Çekim, Nazilli'de gerçekleştirilecek Kurtuluş etkinlikleri hakkında da bilgiler verdi. Çekim, şunları kaydetti: "4-5 Eylül 2019 tarihlerinde şehrimizde yapılacak olan Nazilli'mizin Kurtuluş Günü Bayramı Şenlikleri hazırlıkları çerçevesinde Nazilli Belediyesi koordinatörlüğünde toplantılar düzenlenmiştir. Bu toplantılara Türk Ocağımız davet edilmiştir, temsilen katıldım. 4 Eylül 2019 Çarşamba saat 20.00'de Belediye Tiyatro Salonu'ndaki programa kıymetli tarihçi akademisyenler katılacaktır. Bunlardan bir tanesi 2010 Yılı Hacı Süleyman Efendi Türk Kültürüne Hizmet Ödülü’nü alan Atatürk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Esin Dayı konferansa katılacaktır. Kendisi Nazilli Kongreleri isimli akademik çalışmasını kitaba dönüştürmüştür. Nazilli Belediyemizin göstermiş olduğu hassasiyet ve duyarlılık için teşekkür ederiz. Halkımızın 4-5 Eylül tarihlerinde yapılacak bu programlara katılmalarını bekler, saygılar sunarız."

27 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.