Nazilli Orman Müdürlüğü teyakkuzda

Son günlerde aşırı sıcaklara bağlı olarak orman yangınlarının artması nedeniyle Nazilli Orman İşletme Müdürlüğü olağanüstü önlemler aldı. İlk müdahale araçları kritik noktalarda sürekli olarak devriye gezerken işçilerin izinleri de bir süreliğine kaldırıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin büyük şehirleri son günlerde orman yangınlarıyla gündeme geldi. Önce İstanbul’un Burgazada ve Marmara adalarında hemen ardından da İzmir’in Karabağlar semtinde çıkan orman yangınları güçlükle söndürüldü. Yangınların nedeni araştırılırken, terör örgütü PKK’ya bağlı, Ateşin Çocukları İnsiyatifi adlı terörist grup yaptıkları basın açıklamasıyla yangınların sorumluluğunu üstlenmekle kalmayıp, eylemlerinin devam edeceği tehdidini savurdu.

ORMAN MÜDÜRLÜKLERİ TEYAKKUZDA

Söz konusu açıklamanın ciddiyeti tartışıladursun, aşırı sıcakların orman yangını için başlı başına bir tehlike olması nedeniyle Orman İşletme Müdürlükleri önlemlerini artırdı. Sorumluluk alanında 7 ilçe ve 153 bin hektarlık ormanlık alanı bulunduran Nazilli Orman İşletme Müdürü Türkay Karaçay, orman yangınlarına karşı teyakkuzda olduklarını söyledi. Bağlı şefliklerle birlikte 11 orman mühendisi, 22 orman muhafaza memuru, 118 işçiden oluşan personeli ve 8 gözetleme kulesi, 1 helikopter, 16 arazöz, 4 tanker ve 8 ilk müdahale aracı ile olası yangınlara karşı her an hazırlıklı olduklarını belirten Karaçay, sorumluluk alanlarında her 5 kilometre de su havuzu bulunduğu bilgisini verdi.

DEVRİYE GEZİYORLAR

İçinde bulunduğumuz dönemin hassasiyeti nedeniyle ekstra önlemler alındığına değinen Karaçay, “Sabah 11:00’den akşam 21:00’e kadar ilk müdahale araçlarımız ormanın yoğun olduğu kritik noktalarda devriye geziyor. Bölge Müdürlüğüne ait helikopterler de sürekli olarak kontroller yapıyorlar. Biz de işçilerimizin izinlerini bir süreliğine durdurmuş bulunuyoruz” dedi. Yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu hatırlatan Karaçay vatandaşları yasak olan bölgelerde mangal yapmamaları, izmarit atmamaları ve anıtz yakmamaları konusunda uyardı.

YANGIN ÇIKARMANIN BEDELİ AĞIR


Orman yangınına neden olanlara karşı cezaları düzenleyen Orman Kanunu’nun 105. ve 110. Maddelerini hatırlatan Karaçay, “Anız yakmanın dekar başına 60 lira cezası var. Kasıtlı yangın çıkaranlar 10 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası alabilirler. ihmal sonucu yangına sebep olanlar da 2 ile 7 yıl arasında hapis cezasına ve idari para cezasına çarptırılabiliyorlar” dedi.

27 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.