Reklamı Kapat

İYİ Parti’den Değirmendere’ye tam destek

İYİ Parti Nazilli İlçe Teşkilatı, Kuyucak’ın Pamukören Mahallesi Değirmendere mevkiinde jeotermal tesis kurulmak istenen alanda aylardır eylem yapan vatandaşları ziyaret ederek destek verdi.

İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural ve yönetim kurulu üyeleri Kuyucak’ın Pamukören Mahallesi Değirmendere mevkiinde, yaşam alanlarının bitişiğinde kurulmaya çalışılan jeotermal tesisi protesto etmek için aylardır eylem yapan vatandaşları ziyaret etti. Geçen hafta protestocu vatandaşların talebi üzerine temin ederek alana kurdukları çadırda vatandaşları ziyaret eden İYİ Partili Kural, yaşam hakkının kimsenin elinden alınamayacağını ifade ederek bu sağlıksız talanın bir an önce son bulmasını istedi.

SİYASET ÜSTÜ BİR KONU

Yapılan eylemi sonuna kadar desteklerini söyleyen Kural, Aydın’da jeotermallerin çevreyi kirletip zehirlediğinin bilimsel raporlarla saptandığını ifade ederek, "Jeotermal tesislerin kurulması için gerekli denetim mekanizması ne yazık ki yok. Biz burada siyaset yapmak amacı ile gelmedik. Bütün partilerin temsilcileri ya da sivil toplum kuruluşları buraya gelip tepkisini gösterebilir" ifadelerini kullandı.

“DEVLET GEREKLİ DENETİMİ YAPMIYOR”

Jeotermal sahalar ile ilgili üniversitelerin yaptığı araştırma raporlarının açık ve net sağlığa zararlı olduğu yönünde bulgular verdiğini ancak devlet kanalı ile denetim yapılmadığını ifade eden Kural, “Şu an araştırma yapılmakta ancak bu ne kadar samimi belli değil. Jeotermal konusunda geçtiğimiz gün Aydın’da pis koku meydana geldi. Bu kokunun ise jeotermal kaynaklı olduğu tespit edildi. Mühendisler ve bilim adamları da bu konuda çalışma içindeler” diye konuştu.

“ARTIK SESİMİZİ DUYSUNLAR”

Durmuş Kural, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin’in konu ile ilgili ciddi adımlar attığını belirterek, “Biz bu işi sıkı tutacağız, hep beraber bu sağlıksız talana dur diyeceğiz” dedi. Alanda aylardır eylem yapan vatandaşlar ise, “Bizler topraklarımızı korumak için buradayız. Burada kapımız herkese açık. Herkesi misafir ederiz. Biz burada bu yeşilliğin, bu doğal güzelliğin kaybolmasını istemiyoruz. Ancak bu tesis ile birlikte çevre katliamları yaşanıyor. Bir ağaç öyle kolay büyümüyor, nasıl kıyarsınız o ağaçlara, yeşile? Jeotermale hayır diyoruz. İnşallah yetkililer de bu sese kulak verir ve jeotermal çalışmaları sona erer” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

11 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.