Sivas katliamı kurbanları anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli'nde yaşanan katliamın kurbanları, Nazilli’de düzenlenen etkinlikle anıldı. Uzun Çarşı boyunca sloganlar ve alkışlarla yapılan yürüyüşün ardından Belediye Meydanı’nda basın açıklaması okundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Anma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi, Alevi Kültür Dernekleri Nazilli Şubesi, Nazilli Eğrek Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Derneği, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Eğitim-İş Sendikası, Eğitim Sen, DİSK Emekli-Sen, Şafak-Der, Eğit- Der, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve 78’liler Girişimi üyelerinden oluşan kalabalık bir grup katıldı. Grup üzerinde “Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı pankart ve dövizler taşıyıp Uzun Çarşı’nın başından yürüyerek sloganlar ve alkışlar eşliğinde Belediye Meydanı’na geldi. Buradaki basın açıklaması ve ardından yapılan beş dakikalık oturma eylemine Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu da katıldı.

“TARİFSİZ BİR YARA AÇILDI”

Belediye Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Alevi Kültür Derneği Gençlik Kolları Başkanı Umut Bölelokudu. Açıklamada, “Sivas’ta 26 yıl önce otel görevlileriyle birlikte 35 insan, devletin seyirci kaldığı bir katliamda, Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle diri diri yakılarak can verdi. Taksim’in, Maraş’ın, Malatya’nın, Çorum’un acıları hafızalarda tazeliğini yitirmeden, vicdanlarımızda tarifsiz bir yara daha açıldı” denildi.

“DELİLLER KARARTILDI”

Açıklama şu ifadelerle devam etti: “2 Temmuz; düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gündür. Aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırının adıdır 2 Temmuz. Üzerinden yıllar geçmesine karşın, diğer politik katliamlarda olduğu gibi Sivas’ta da deliller yok edilmiş, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmamış, bir şekilde tutulup yargılananlar kollanmış ve en önemlisi de sanıklar Adalet Bakanlığı yapan bir şahıs tarafından savunulmuşlardır.”

“SİYASİ İKTİDARLAR KATİLLERİ KORUDU”

Siyasi iktidarların katillerin ceza almaması için seferber olduğunun savunulduğu açıklamada, “Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılması için elinden geleni yaparak, katillerin cezasız kalmasını sağlamıştır. Sivas Katliamı her ne kadar zaman aşımı üzerinden unutturulmak istense de, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı yoktur. Ne yaşadığımız katliamları, ne de iktidarın bu katliamlar karşısında takındığı siyasi tavrı unutmamız mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

“AYRIMCI POLİTİKALAR DEVAM EDİYOR”

Türkiye’de geçmişte halkları birbirine karşı kışkırtarak, kitlesel katliamlara ve cinayetlere zemin hazırlayanların, bugün ısrarla ayrımcı, tekçi, otoriter, ırkçı ve gerici politikalarını sürdürdüğü, halkların barış içinde bir arada yaşama iradesini engellemek adına tehlikeli adımlar atmaya devam ettikleri iddia edilen açıklamada, “Roboski’de, Reyhanlı’da, Suruç’ta, Ankara Garı'nda, Gezi Parkı'nda, Gazi Mahallesinde yaşanan katliamlar bunu açık şekilde ortaya koymaktadır” denildi.

LAİKLİK VURGUSU YAPTILAR

Basın açıklamasında Türkiye’de din ve devlet işlerinin birbirinden bağımsız gerçek bir laik yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmenin mümkün olmayacağı vurgulanırken, “Başta Sivas Katliamı olmak üzere, Türkiye tarihindeki bütün provokatif eylemler, tertipler, cinayetler, 12 Eylül askeri darbesi başta olmak üzere bütün darbeler, plan ve girişimler bütün yönleriyle soruşturulmalıdır. Bizzat siyasi iktidar eliyle yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Aleviler başta olmak üzere farklı inanç gruplarının kazanılmış hakları gasp edilmemeli, talepleri karşılanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Basın açıklaması, “İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkes ve demokratik kitle örgütleri olarak bir kez daha katliamı lanetliyor ve unutturmayacağımızı haykırıyoruz. Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz” sözleriyle son buldu. Açıklamanın ardından grup beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

03 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.