Sultanhisarlı çiftçilerin beklediği haber geldi

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, özellikle incir üreticileri için büyük önem taşıyan Akdeniz meyve sineğiyle mücadele için 2,5 ton daha solüsyon hazırlandığını açıkladı. Üçüncü partiyi hazırlayan odanın bu sene yaptığı toplam solüsyon miktarı 7,5 ton oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Sultanhisar Ziraat Odası’nın geçen yıl Akdeniz meyve sineğinden çok zarar gören Sultanhisarlı çiftçiler için yaptığı uygulama yoğun ilgi gördü. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim elemanlarından Prof. Dr. Hüseyin Başpınar danışmanlığında yürütülen Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Projesi kapsamında, ilçedeki toplam 17 bin dekarlık incir ve turunçgil alanlarında oluşacak zararın engellenmesi amacıyla ilk etapta iki buçuk tonluk Akdeniz meyve sineğine karşı tuzak solüsyonu hazırlandı.

ÜÇÜNCÜ PARTİ HAZIRLANDI


Akdeniz meyve sineği çekici tuzak solüsyon Sultanhisarlı çiftçilerden büyük ilgi görünce iki buçuk tonluk ikinci parti solüsyon hazırlandı ancak bu da yeterli olmayınca yine iki buçuk tonluk üçüncü parti hazırlanarak Sultanhisarlı çiftçilerin kullanımına sunuldu. Piyasada kilosu 25 lira olan solüsyon Sultanhisar Ziraat Odası’nda kilosu 5 liradan üreticiye sunuluyor. Bir kiloluk solüsyon dört ağacı Akdeniz meyve sineğinden koruyor.

PET ŞİŞELER AĞAÇLARA ASILIYOR


Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, Akdeniz meyve sineği çekici tuzağının nasıl kullanılacağını da anlattı. Solüsyonun yarım kiloluk pet şişelere 300’er gram konulduğunu ve şişede iki delik açılarak en az iki ağaca bir şişe düşecek şekilde ağaçlara asıldığını belirten Yılmazoğlu, “Akdeniz meyve sineği, solüsyonun kokusunu alarak şişelere giriyor ve orada hapsolarak ölüyor” dedi.

19 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.