Reklamı Kapat

Benetti Tohumculuk Harem 2'yi tescilledi

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Harem 2 türünün satış ve pazarlama haklarını alan Benetti Tohumculuk ve Enstitü sözleşme imzaladı.

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği Harem 2 türünün satış ve pazarlama hakları, 22 Temmuz’da yapılan ihale sonucu Söke’de faaliyet gösteren Benetti Tohumculuk firmasına verildi. İki kurum arasında düzenlenen imza törenine Nazilli Pamuk Araştırma Enstitü’nün Müdürü Mustafa Koray Şimşek, Müdür Yardımcısı Nazife Özkan, Benetti Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halit Özbaşlı, Harem 2 türünün ıslahçısı Eyüp Harem ve enstitü çalışanları katıldı.

TARIMSAL AR-GE’NİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

İmza töreninde konuşan Mustafa Koray Şimşek, Tarımsal AR-GE’nin Türkiye için vazgeçilmez olduğunu belirterek, “Nüfusumuzun önemli bir kısmını tarımda istihdam ediyoruz. Pamuk ayrıca endüstri bitkisi olmasından dolayı yağ, tekstil gibi birçok alanda kullanılıyor. Yaklaşık 3 milyon kişi rızkını pamuktan çıkarıyor. Bu çerçevede biz üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmiş oluyoruz. Geliştirdiğimiz çeşitleri özel sektörün beğenisine sunduk. Harem 2 türünün ıslahçısı enstitümüzden emekli Eyüp Harem’e de teşekkür ediyorum” dedi.

“HER AÇIDAN ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP”

Törende Harem 2 türünün ıslahını yapan Eyüp Harem, tür hakkında bilgiler verdi. Nazilli Pamuk Entitüsü’nden emekli olan, Benetti Tohumculuk bünyesinde çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi Eyüp Harem, türün kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, pamuk hastalıklarına tolerans ve lif kalite özellikleri yönünden oldukça gelişmiş bir tür olduğunu söyledi. Benetti Tohumculuk adına konuşan Halit Özbaşlı ise uzun süredir deneme üretimlerini yaptıkları bir türün tescil haklarını almaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “1988’den bu yana tohum üretimi yapıyoruz. Gelişen piyasa şartlarını gördük ve ıslah konusunda önayak olduk. Harem 2 güzel bir çeşit. Güneydoğu’daki bayilerimiz de dahil tüm bayilerimize numunelerini verdik. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

02 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.