Ev almanın tam zamanı

Konut faizlerinin 0.99’a çekilmesinden sonra gayrimenkul fiyatları çok az da olsa yükselişe geçti ancak konut faizlerinin önümüzdeki dönemde yükselebileceğine dikkat çeken gayrimenkul danışmanları ev almak isteyenleri geç kalmamaları konusunda uyarıyor.

Geçtiğimiz günlerde inşaat sektörünü canlandırmak üzere konut faizleri olabilecek en düşük seviyeye 0.99’a çekildi. Faiz indirimi henüz gayrimenkul fiyatlarına tam olarak yansımamakla birlikte faiz indirimini uygulayan devlet bankalarına indirimden sonraki bir hafta içinde 5 milyar liralık kredi başvurusu yapıldı. Konut faizlerinin 0.99 seviyesinde çok uzun süre kalamayacağına dikkat çeken gayrimenkul danışmanı Güler Kurudere Akbaş ev almak isteyenlere acele etmeleri konusunda uyardı.

“MEVDUAT FAİZLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”


İnşaat sektörünün canlanması için konut faizi indiriminin tek başına yeterli olmadığına dikkat çeken Akbaş, mevduat faizlerinde indirim yapılmadığı sürece vatandaşların ev almak yerine paralarını bankada tutmaya devam edeceklerini, böylece inşaat sektörünün hareketlenmesi için atılan adımın yeterli sonucu vermeyeceğini söyledi. Bankaların 100 bin liralık mevduat için 35 günde bin 300 lira faiz verdiğini belirten Akbaş “İnsanlar bu parayla ev alsalar en fazla 600-700 liraya kiraya verebilecekler. Oysaki mevduatta olursa aylık bin 300 lira garanti gelir getiriyor. Bu nedenle öncelikle mevduat faizlerinin indirilmesi gerekiyor” dedi.

“FAİZE DEĞİL GAYRİMENKULE YATIRIM YAPIN”


Konut piyasasının önümüzdeki günlerde yükselişe geçeceğini hatırlatan Akbaş koşullar uygunken ev almaları durumunda 80 bin liraya kadar kar edebileceklerini belirterek “Gayrimenkul her zaman kazandıran bir yatırımdır. İnsanlar paralarını faize yatırmak yerine gayrimenkule yatırırlarsa uzun vadede daha karlı çıkacaktır” diye konuştu.

17 Ağustos 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.