Sümerbank’a Turgutlu’dan ziyaretçi geldi

Manisa’nın Turgutlu ilçesinden 45 kişilik bir kafile, Sümerbank’ı ziyaret etmek üzere Sümer Kampüsü’ne geldi. Basma Fabrikası'ndan kalan binaları ve kalıntıları gezen ziyaretçiler, Gıdı Gıdı Treni'yle de kampüste kısa bir seyahat yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli’nin simgelerinden olan ve uzun yıllardır atıl vaziyette bekleyen Sümerbank’ı gezmek üzerek Manisa’nın Turgutlu ilçesinden 45 kişilik bir kafile Sümer Kampüsü’ne geldi. Müze olmaması nedeniyle özel izinle gezilebilen Sümerbank’ı, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sümer Kampüsü Koordinatörü ve Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu kafileye gezdirdi. Ziyaretçilere fabrikanın idari binası, sinema tiyatro salonunu gezdiren Sepetçioğlu, son olarak Sümerbank’ın simgelerinden Gıdı Gıdı Treni'yle kısa bir seyahat yaptırdı.

“ENDÜSTRİ MÜZESİ KURULABİLİR”

Kafilede bulunanların gördüklerinden çok etkilendiklerini belirten Sepetçioğlu, her yıl yüzlerce kişinin Sümer Kampüsü’ne gelerek fabrikadan kalan binaları gezdiğini belirterek, “55 binden fazla çeşidiyle dünyanın en zengin basma desen koleksiyonuna sahip olan kampüsümüz, Türkiye'nin en büyük endüstri müzesi olmaya aday. Müze-üniversite konsepti dahilinde, Güzel Sanatlar Fakültesi’ni, meslek yüksek okullarını, uygulama atölyelerini, Sümerbank fabrika arşivini ve Türkiye Endüstri Tarihi Araştırma Merkezi’ni ve gelir de getirici daha birçok birimi içeren ve Sümerbank'ın felsefesiyle uyumlu bir kampüs olmasını istiyoruz” dedi.

10 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.