Nazilli Belediye Meclisinde “Terbiyesizlik yapma” gerginliği

Nazilli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan ile Belediye Meclis Üyesi AK Partili Bülent Sayar arasındaki girilime sahne oldu. Sayar’ın, “Terbiyesizlik yapma” sözleri üzerine sinirlerine hakim olamayan Başkan Özcan, Sayar’ın üzerine yürüyerek, “Bana terbiyesiz diyemezsin” ifadelerini kullandı.

7 gündem maddesinin yanı sıra 4 ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantı sonunda söz alarak gündem dışı konuşma yapan Meclis Üyesi Bülent Sayar ile Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan arasında gerginlik yaşandı.

"YAPTIKLARINIZ KANUNSUZDUR"

AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar, başkan yardımcısı görevlendirmesinin meclise bildirilmesi konusunda yaptığı gündem dışı konuşmada, "5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesinin 2. paragrafına göre belediye personeli Belediye Başkanı tarafından atanır. Gelir Müdürlüğü ve üst yönetici kadrolarında yapılan atamalar ilk toplantıda Belediye Meclisine sunulur. Ayrıca 49’uncu maddenin son paragrafına göre Belediye Başkan Yardımcısı bulunan belediyelerde norm kadro sayısına bakılmaksızın belediye başkanı zorunlu gördüğü takdirde nüfusu 50 bin ile 200 bin arasında olan belediyelerde 2 meclis üyesini başkan yardımcısı olarak atayabilir, bu şekilde görevlendirebilir. Bu şekilde görevlendirilen meclis üyelerine belediye başkanına verilenin 2/3’ü aşmamak üzere belediye meclisinin belirlediği aylık ödenek verilir denmektedir. Kanun hükmüne rağmen bugüne kadar atama yapılan birim müdürleri ve başkan yardımcılıklarıyla ilgili meclise bilgi verilmemiştir. Ayrıca görevlendirme yapılan başkan yardımcılarının ödenekleri belediye meclisi tarafından belirlenmediği için kendilerine şu ana kadar yapılan ödemeler yasaya uygun değildir. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Başkanım kanunen bunun böyle olması gerekiyor. Görevlendirme yaptığınız birim müdürlerini ay içinde görev yetki sizde, bize de bilgi vermek zorundasınız. Onlara verilecek haklar belediye meclis üyeleri tarafından belirlenir. Şu ana kadar yaptıklarınız kanunsuzdur. Kanuna dikkat ederseniz iyi olur" dedi.

“SENİN BAŞKANLIĞINI DA BİLİYORUZ”

Meclis oturumunun kapanmasının ardından AK Partili Meclis Üyesi Bülent Sayar'ın yanına giderek tokalaşan ve, “Önümüzdeki hafta detaylı bilgilendirme yapacağız” diyen Özcan’a, “Her meclis üyesinden görevlendirme yaptığın başkan yardımcısı için meclisten karar alman lazım” diyen Sayar, “Kanunlara uygun çalışıyoruz” sözlerinin ardından konudan uzaklaşmaya çalışan Başkan Özcan'a, “Hadi Bakalım” diyerek cevap verdi. Meclis Üyesi Bülent Sayar'ın, “Görevlendirme için meclis kararı alacaksınız” sözlerini yinelemesi üzerine Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, eski Yenice Belediye Başkanı olan Bülent Sayar'a, “Senin Belediye Başkanlığını da biliyoruz, sen rahat ol” şeklinde karşılık verdi. Bunun üzerine gerginlik üst seviyeye çıktı.

“BANA TERBİYESİZ DİYEMEZSİN”

Daha sonra yanıt veren Sayar, "Orayı karıştırma. Sayın Başkan öyle bir şey yok. Terbiyesizlik yapma. Benim Belediye Başkanlığımla ilgili ne biliyorsun?" ifadelerini kullandı. Başkan Özcan'ın Sayar'ın yanına giderek, “Bana terbiyesiz diyemezsin” sözleri üzerine ortam iyice gerildi. Meclis üyeleri ve güvenlik görevlileri araya girerek gerilimi yatıştırmaya çalıştı. Meclis üyelerinin sakinleştirmeye çalıştığı Başkan Kürşat Engin Özcan, meclis salonundan ayrılarak makam katına giderken, Sayar ise, "Öyle bir şey yok. Benim Belediye Başkanlığımla ilgili ne biliyorsan açıkla. Meclis ilkokula öndü. Kanun görevlendirme yapmayı bildirdin diyor. Hadi yapmayın da görelim bakalım" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Bu arada toplantıda gündem maddelerinden stratejik plan, 2020 yılı performans planı, 2020 yılı bütçe ve tarifesinin komisyona sevki, basılı evrak ücreti alınması, Ocaklı Mahallesi 31, 1161, 1162, 1163, 1164 ve 1165 numaralı parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği, Bozyurt Mahallesi 2, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 numaralı parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği, Dallıca Mahallesi 1709, 1710, 1749 parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği ve 4 ek gündem görüşüldü. Gündem maddelerinden bazıları oy birliğiyle kabul edilirken, bazıları komisyonlara sevk edildi.

BELEDİYE LOGOSU DEĞİŞECEK

Mecliste görüşülen 4 ek gündem maddesinden birisi olan belediye logosunun yenisi ile değiştirilmesi ve yarışma yapılması da oy birliğiyle kabul edildi.

02 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.