Pamuk tarlasında çilek üretti

Aydın’da Ziraat Mühendisi Aslı Günal, pamuk ambarı olan Söke Ovası’nda kendi yöntemleriyle çilek üretti. Yaklaşık 2,5 dekar alanda çilek üretimi gerçekleştiren Günal, önümüzdeki yıllarda sera ve açık alanda çilek üretimi gerçekleştirerek ürün çeşitliliğini arttırmayı hedefliyor.

Aydın’ın ilçesi Söke’de yaşayan Ziraat Mühendisi Aslı Günal, pamuk ambarı olan Söke Ovası’nda ürün çeşitliliğini arttırmak için çalışma başlattı. Kentin en verimli topraklarına sahip olan Söke Ovası’nda Günal, çilek üretmeye karar verdi. Geçen yıl Ekim ayında 2,5 dekar alanda çilek üretimine başlayan Günal, tarlasında ürün hasadını gerçekleştirdi.

ÇEŞİTLİLİK ARTACAK

Ege Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ilk kez kendi üretimini gerçekleştirdiğini kaydeden 27 yaşındaki Günal, “Çiftçi ailenin bir kızıyım. Bu anlamda ailemin çok büyük desteği oldu. Ailemden aldığım bu destekle adeta pamuk ambarı olan Söke Ovası’nda ürün çeşitliliğini arttırmak için çilek üretmeye karar verdim. Bin bir zahmetle üretimini gerçekleştirdiğim tarlamda ürün hasadını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyorum. Hiçbir şekilde kalıntısı olan ilaç ve gübre kullanmıyorum. Önümüzdeki yıllarda açıkta yaptığım üretimin yanında örtü altı üretim de yapacağım. Çilek çeşidini de arttırarak açıkta bir, serada iki farklı çeşit üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Ayrıca çilek dışında yeni ürünler yetiştirmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştireceğim. Söke Ovası’nda çeşitliliğin arttırılması için örnek olmak istiyorum” dedi.

19 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.