İhracatçı KOBİ’lere 300 bin liralık destek

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, KOBİ’lerin yurt dışı pazar payını artırmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan destek programı kapsamında yüzde 70’i geri ödemesiz olmak üzere 300 bin lira destek verileceğini açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planında ihracat hedefinin 226 milyar dolar olarak belirlendiğini, bu bağlamda ilk kez yurt dışına çıkacak KOBİ’lere veya yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmeler için KOSGEB tarafından verilecek destek programının amacının KOBİ’lerin ihracattaki payını yüzde 60’lara çıkarmak olduğunu belirten Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, bu amaca ulaşmak için verilecek destek programı hakkında detaylı bilgi verdi.

PROGRAMIN DETAYLARINI ANLATTI

KOSGEB tarafından, KOBİ’lere yüzde 70’i geri ödemesiz olmak üzere 300 bin lira destek verileceğini ifade eden Metin Yavuz, “Yani destek almaya hak kazanan bir KOBİ, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e sıfır faizle geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçen programın destek süresi, 6 aydan 24 aya kadar. Programdan ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lerin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ’ler de faydalanabilecek. İşletmelerin Personel, Yazılım ve Donanım, Tanıtım, Yurt Dışı Fuar ve Seyahat, Test Analiz ve Belgelendirme, Hizmet Alımı başlıklarındaki giderlere destek verilecek. Her bir gider başlığının destek üst limiti, 100 bin TL olacak. KOBİ’ler bu destekten bir kereye mahsus faydalanabilecek’’ dedi.

“İHRACATIMIZ ARTMALI”

KOSGEB tarafından desteklenen program ile Aydın’ın ihracat rakamının yükseleceğini ifade eden Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, “Büyük düşünen, ihracatı hedefleyen, Aydın’da yer alan KOBİ’leri, bu cömert destek programından faydalanmaları, bu fırsatları değerlendirmeleri, inciri, zeytini, kestaneyi, pamuğu, mısırı, narenciyeyi, sebzeleri, tarım ürünlerini, tarım makinelerini ve çeşitli ürünleri dünyaya pazarlayarak, Aydın’ın ihracatını arttırmaları için proje seferberliğine davet ediyorum. İhracat projelerinizi hazırlayarak KOSGEB’e, E-devlet şifreniz ile online olarak başvuru yapabilirsiniz. Aydın’ın 750 milyon dolarda takılmış olan ihracat rakamını, inşallah nitelikli ve doğru projeler ile 2020 ve daha sonraki yıllarda daha da yukarılara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

01 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.