Reklamı Kapat

Özcan ve Çerçioğlu'nu, Patlıcan Vadisi’ne davet ettiler

Nazilli’nin Yıldıztepe Mahallesi’nde kuru patlıcan ihracatı yapan Turgay Karaefe, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na seslendi. Başkanlardan manevi destek isteyen Karaefe, “Gelsinler, işlerimizi yerinde görsünler” dedi.

Sezonda 3 bin tona yakın yaş patlıcanı 600 aileye de iş kapısı yaparak kurutan Karaefe ailesi, yarım asır önce keşfettikleri mahalleye özgü hava koridoru sayesinde güneşten de en iyi şekilde yararlanarak doğal kurutma yapıyor. Vadide kurutulan tonlarca patlıcan ve biber Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. İlk olarak ihracata Almanya’daki gurbetçilere kuru patlıcan satarak başlayan Turgay Karaefe, ürünün patent ve tescilini aldıktan sonra çeşitliliğini de artırarak dünyanın birçok yerine ihracat yapmaya başladı.

MAHALLENİN GEÇİM KAYNAĞI

Yalnızca kuru patlıcan ve biber değil, bamyadan, fasulyeye, kabaktan domatese kadar çok çeşitli yaz sebzelerini güneşte kurutarak dünyaya ulaştırdıklarını belirten Turgay Karaefe, “Kuru patlıcan Türk mutfağına has bir lezzet. Biz ürünlerimizi dünyanın farklı yerlerinde yaşayan soydaşlarımıza satıyoruz. Onların aracılığıyla da yaşadıkları ülkelerin insanları bizim bu muhteşem lezzetimizi tanımış oluyorlar. Yedi ay süren sezonda 2 bin-2 bin 500 ton yaş patlıcanla sadece kendimizin değil mahalledeki yaklaşık bin 500 evin, 6-7 bin kişinin geçim kapısı olduk. Kuruttuklarımızın yüzde 65’den fazlasını ihraç ediyoruz” dedi.

NAZ-KOOP’A TAM DESTEK

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın üzerinde önemle durduğu ve geçtiğimiz günlerde yol haritasının belirlenmesi amacıyla seminer düzenlenen NAZ-KOOP projesi ile yöre halkının evlerinde yaptığı kuru sebze, reçel, salça gibi organik ürünlerin dünyaya pazarlanması, böylece özellikle kadınlara gelir kapısı açılması amaçlanıyor. NAZ-KOOP projesinin oluşturulmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Turgay Karaefe, “Ben NAZ-KOOP’un kurulduğunu duyduğumda çok sevindim. Biz çiftçiyle iç iç içeyiz. Birbirimize bağlıyız. Onlar kazanacak ki biz de kazanalım. NAZ-KOOP için üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ancak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ve Nazilli Belediye Başkanımız Kürşat Engin Özcan’ın manevi desteğine ihtiyacımız var” dedi.

BAŞKANLARI MAHALLEYE DAVET ETTİ

Önceleri merkezi Gaziantep olarak bilinen kuru patlıcan sektöründe son beş yılda Nazilli’yi öncü hale getirdiklerini belirten Turgay Karaefe, “Başkanlarımız bizim elimiz, gözümüz olsunlar. Ulaşamadığımız yerlere irtibatımızı sağlasınlar. Buraya her gün iş yaptığımız insanlar geliyor. Özellikle patlıcan oyma işini evlerinin önünde kaldırımda yapıyoruz. Bu da mahallemizin daha hijyenik olmasını gerektiriyor. Mahallemize daha sık sinek ilacı atılabillir, yerler araçlarla yıkanabilir. Dağınık çalışıyoruz. Bize yer gösterilsin, işimizi derli toplu şekilde yapabilmek istiyoruz. Başkanlarımız burayı ziyaret etsin, durumu yerinde incelesinler” diye konuştu.

18 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.