Bülbül, ana sınıfında din eğitimini sordu

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde, ana sınıflarında Kur'an-ı Kerim okutulacak olmasını gündeme getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın’da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı anaokulu ve ana sınıflarında uygulanacak olan Kur’an Kursları Öğretim Programı kapsamında Aydın İl Müdürlüğü ile Aydın İl Müftülüğü’nün protokol imzaladığını belirten Süleyman Bülbül, protokol kapsamında 5 yıl, her gruba haftada 6 saat ders verileceğini ve denetimden Müftülüğün sorumlu olacağını hatırlattı. Protokolde yer alan D Grubu Kur'an kurslarının çeşitli nedenlerle Kur’an kursuna gelemeyen ya da dini eğitim hizmetinden yararlanamayan vatandaşlara yönelik olduğunu ifade eden Bülbül, “Ana sınıfı öğrencileri için böyle bir durum olmadığı gibi talep de mevcut değildir. Aksine birçok velinin çocuklarına Kur’an kursu verilmemesi yönünde eğitim kurumlarına dilekçe verdiği bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

ANA SINIFINDA DİN EĞİTİMİNİ SORDU

Ana sınıfı yaşındaki çocukların soyut kavramları anlamlandıramadıkları bu yaş döneminde verilecek olan din eğitiminin çocukta güvensizlik, cesaretsizlik, kaygı yaratmasının kaçınılmaz olduğunu savunan Bülbül, Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti: “4-5 yaş grubu çocuklarına verilecek Kur’an Kursu Öğrenim Programı hangi talep ve ihtiyaçlardan doğmuştur ve velilerden tarafından bu konuda yapılan başvuru var mıdır? Eğitim verecek kişilerin çocuk gelişimi/okul öncesi eğitim konusunda yeterli olmadıkları anlaşılmaktadır. Çocukların bu kişiler tarafından eğitim görmeleri ne kadar doğrudur? Bu konuda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Konunun uzmanı pedagoglardan görüş alınmış mıdır? Çocukların somut ve sezgisel düşündükleri bu dönemlerinde soyut kavramlar üzerinden eğitim verilmesi ne kadar pedagojiktir ve laik eğitim sistemine ne kadar uygundur? Protokolün programın bir amacının da, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak olduğu belirtilmektedir. Kur’an Kursu Öğrenim Programı ile okul öncesi eğitimi nasıl yaygınlaştırmayı düşünüyorsunuz? İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı anaokulu ve ana sınıfları gibi eğitim kurumlarında yapılacak bu eğitimin denetimi, sorumluluğu, faaliyetleri neden ilgili yerin müftülüklerine bırakılmaktadır?"

20 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.