Reklamı Kapat

Cumhuriyet Kadınları, ‘Kadın Üniversiteleri’ni istemiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya gezisi dönüşü gündeme getirdiği ‘Kadın Üniversitesi’ projesi fikrine Nazilli’den tepki geldi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi, kadın üniversiteleri konusuna karşı olduklarını belirterek imza kampanyası başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak G-20 zirvesi için Japonya’ya gittiğinde, Mukagawa Kadın Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Japonya’da 80 kadın üniversitesini incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını atacağız” demiş, Ankara’daki 8’inci Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Tören’inde ise konuyu tekrar gündeme getirerek YÖK Başkanına talimat vererek çalışmaların başlatılmasını istemişti. Cumhuriyet Kadınları Derneği ülke genelinde 80 şubesiyle ‘Kadın Üniversitesi’ çalışmasını protesto etmek için eş zamanlı imza kampanyası başlattı. Nazilli’de de Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şubesi Halk Eğitim Merkezi ön tarafından bulunan Sevgi Yolu’nda ‘Kadın Üniversitesi İstemiyoruz’ diyerek imza kampanyası başlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Karma Eğitim Hakları’nın zarar göreceğini ifade ederek, cinsiyet ayrımcılığı yapılacağını iddia etti.

“İZİN VERMEYECEĞİZ”


İmza kampanyasını düzenleyen Cumhuriyet Kadınları Derneği Nazilli Şube Başkanı Afet Gök Heuschele, karma eğitim haklarının kızların elinden alınarak, cinsiyet üzerinden ayrımcılık yapılarak kadın üniversitelerinin açılacağını ifade etti. Başkan Afet Gök Heuschele, “Cumhurbaşkanımız G-20 zirvesi gittiği Japonya dönüşü YÖK’e Kadın Üniversiteleri için çalışma yapılmasını istedi. Çok hoşuna gitmiş etkilenmiş orada. Meclisten de geçmek üzere ama biz buna izin vermeyeceğiz. Atatürk’ün bize verdiği karma eğitim haklarımıza kızlarımızın elinden alınıp, onlara cinsiyet üzerinden ayrımcılık yaparaktan Kadın Üniversitelerinin açılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu Cumhuriyetin bize verdiği değerlerin yok olması demektir. Türkiye genelinde 80 dernek eş zamanlı olarak bu kampanyaya başladık. 2 hafta sürecek kampanyamız bu Cuma sona erecek ve TBMM’ye teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

25 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.