Reklamı Kapat

“Ne yatırım bitiriyorlar, ne yatırım getiriyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın'a yatırım yapılması sürecinde iktidarı eleştirdi. Bülbül, hükümetin Aydın'da yarım kalan yatırımları tamamlayamadığını, yeni yatırımlar yapamadığını savundu.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bülbül, “İktidar tarafından söz verilip başlanmayan, yarım bırakılan milyonlarla ifade edilen onlarca yatırımlar var. Bunların içinde söz verildiği halde yapılmayan hastaneler, yollar, tren hatları, 112 istasyonları var. Anlaşılan o ki iktidar ne başladığı yatırımı bitirebiliyor ne de Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen dünyaca ünlü bir firmayı elinde tutabiliyor. Bu yetmiyormuş gibi Çine’deki Hidroelektrik Enerji Santralini özelleştirdiler, Didim ve Kuşadası’nda hazine arazilerini satışa çıkardılar, Aydın’ın havasını suyunu ve toprağını zehirleyen JES’ler için ihaleler açıp, balık çiftlikleri kurulması için projeler hazırladılar. Kısaca Aydın’a yararına olmayan aksine hem halk sağlığını hem de çevre ekolojik dengeyi bozan yatırımlar yaptılar. Bu tablo Aydın’ın menfaatini düşünmeyen bir iktidarın ve onun vekillerinin tablosudur” ifadelerini kullandı.

“AYDIN’A YATIRIM İSTEMİYORLAR MI?


Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Volkswagen fabrikasının Aydına yapılması yönündeki çağrısına ilçe belediyelerinin, ticaret, sanayi ve esnaf odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve Aydın halkının destek verdiğini hatırlatan Bülbül, AK Parti'li vekillerin ise aksi yönde hareket ettiğini, çelişkili açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Bülbül, “Acaba Aydın’a yatırım gelmesini istemiyorlar mı?" diye sordu.

“AYDINLI LAF DEĞİL YATIRIM İSTİYOR”


AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un açıklamalarını da eleştiren Bülbül, “Volkswagen'in Türkiye’ye yatırım yapacağı geçtiğimiz Temmuz ayında hem Türk hem de Alman basınına yansımıştı. Birkaç gün önce AKP Milletvekili Bekir Kuvvet Erim yatırımın Bulgaristan’a kaydırılacağının duyumunu yakın bir zamanda aldığını söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bundan bilgisi olduğunu belirtti. Şimdi ise sayın Yavuz Manisa’nın yatırım için avantajlı konumda olduğunu söylüyor. AKP’nin milletvekillerinin açıklamaları ne yazık ki çelişkili ve tutarsız. Birbirlerinin yaptığı açıklamalardan da habersizler. Dertleri Aydın değil sadece konuşmak. Artık Aydınlı laf değil yatırım istiyor” dedi.

"JES İÇİN SÜREKLİ ALANLAR BULUNUYOR"


Aydın’a jeotermal enerji santrali (JES) yapmak için sürekli alanlar bulunduğunu söyleyen Bülbül, “Aydın topraklarının üçte biri JES’lere açılırken, hazine arazileri satışa çıkartılırken Türkiye pazarında en çok satan ilk üç marka arasında olan Volkswagen için, bunun yanında binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak Aydın’ın menfaatine olacak bir yatırım için ‘arazi yok’ şeklinde açıklama yapılması da talihsizliktir” diye konuştu.

“AYDIN İÇİN ÜZÜNTÜ VERİCİ”


Yavuz’un Volkswagen fabrikası kurulması yönündeki açıklamalarına da işaret eden Bülbül, "Yavuz'un, 'Yatırım için limana yakınlığı şart, Aydın da yakın ama Manisa daha yakın' ifadesi anlaşılır değildir. Bir İktidar milletvekili tarafından, ‘Arazi yok, ulaşım yok, yan sanayi yok' denilmesi de Aydın için üzüntü vericidir. Bunların olması için uğraşacaklarına yatırımların başka illere yapılmasının nedenlerini sıralıyorlar. Kendilerinin Aydın vekili olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim” dedi. Bülbül, ‘Aydın milliyetçiği’ eleştirisi için ise, “Aydın’ın suyunun, toprağının, havasının kirletilmemesi için, ekonomik olarak Aydın’ı kalkındıracak yatırımlar için yaptığımız açıklamalar milliyetçilikse, yapmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇALIŞMALAR BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI”


Aydın’da istihdam yaratacak, Aydın’ın ekonomisine katkı sağlayacak yatırımlar için parti ayrımı yapmaksızın mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Bülbül, daha önce CHP Aydın milletvekillerinin yaptığı ortak açıklamayı yineleyerek, şunları kaydetti: “Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın bu hafta içerisinde parti ayrımı yapmaksızın Aydın’ın tüm milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanıyla bir araya gelmesini ve bu konu üzerinde hızlı bir çalışma yapmasını istiyoruz."

21 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.