Reklamı Kapat

Aydın inciri Somali’ye umut oldu

Somali Tarım Okulu’nda Aydın İncir Araştırma Müdürlüğü’nden yollanan incir fidanları dikildi. Ayrıca incire benzeyen yerli bir bitkinin bulunduğu, bu bitkinin meyveleri içinde de ilek sineğine benzeyen sinekler kullanıldığı tespit edildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Aydın İl Başkanı Muhammet Akkuş, vakfın Afrika'da yürüttüğü "Sürdürülebilir Kalkınma Projeleri"nden biri olan Somali Açlık ve Kuraklık Projesi kapsamında, su kuyuları inşası, meslek edindirme kursları, çiftçi eğitim kursları, Ziraat Meslek Liseleri ve Ziraat Fakülteleri projelerini geliştirilerek uygulandığını söyledi. Akkuş bu kapsamda Somali Tarım Okulu’nda Aydın İncir Araştırma Müdürlüğü’nden yollanan incir fidanları dikildiğini, ayrıca Somali’de incire benzeyen yerli bir bitki bulunurken, bu bitkinin meyveleri içinde ilek sineğine benzeyen bir sinek türü tespit edildiğini bildirdi.

TÜRK YATIRIMCILAR BEKLENİYOR


Deneme amaçlı dikilen incilerin dölleme, aşılama ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Aydın İHH İl Başkanı Muhammet Akkuş, İHH tarafından projelendirilen programa; TİKA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tigem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin katkıda bulunduğunu belirterek başta Somali olmak üzere Afrika'nın pek çok bölgesinin Türk yatırımcıları beklediğini, bu güzel hizmete aracı olmak için kendilerinin de bölgeyi ve çalışmaları anlatmaya hazır olduklarını belirtti.

17 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.