“AKP’nin tek adam rejimi 12 Eylül’ü aratmıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül Darbe girişiminin 39’uncu yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması yayımladı. Bülbül, “Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılını çalıp ülkemizi karanlığa mahkum eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 12 Eylül 1980 sabahı 'Demokrasiyi getireceğiz' denilerek gerçekleşen darbenin 39. yılında olduğumuzu söyleyerek, “12 Eylül darbesi sonrasında 650 bin kişi yargılandı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişinin işkenceden öldüğü belgelendi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. Yüzlerce sendika, konfederasyon, dernek ve demokratik kitle örgütleri kapatıldı, yöneticileri tutuklandı. 12 Eylül darbesi, ülkenin demokrasi mücadelesini onlarca yıl geriye götürdü” ifadelerini kullandı.

“DARBENİN İYİSİ, KÖTÜSÜ OLMAZ”

12 Eylül’de özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşandığını ifade eden Bülbül, “12 Eylül darbecileri tarafından uygulanan baskıcı, antidemokratik hukuk dışı uygulamalar, bugün iktidar olan AKP eliyle uygulanmaya devam ediyor.15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karşı birlikte mücadele edilirken ne yazık ki 20 Temmuz’dan sonra sivil darbe anlamında muhaliflere yönelik hukuk dışı hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir dönem yaşanmıştır. Bu dönemde ihraç edilen akademisyen sayısı 5 bin 705 iken bu rakam 12 Eylül askeri darbesinde 120. 12 Eylül’de 31 gazeteci hapisteydi, bugün bu sayı 131. OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile Adil Yargılanma hakkı ve Anayasal hak ve özgürlükler ihlal edilmiş binlerce yurttaş iktidara muhalif olduğu için mağdur edilmiştir. Şimdi de OHAL rejimi devam ettirilmektedir. Kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme devre dışı bırakılmıştır. AKP’nin tek adam rejimi ve uygulamaları 12 Eylül’ü aratmamaktadır. Darbenin iyisi, kötüsü olmaz. Ülkemizde darbe ikliminden tek çıkış yolu vardır. Bu da demokrasi ve özgürlüklerin varolmasıdır. Özgürlükçü demokratik bir yeni anayasadır. Anayasal hak ve özgürlüklerin yaşandığı demokratik laik çağdaş hukuk devletinin gerçekleştirilmesidir" diye konuştu.

“NEFRETLE KINIYORUM”

Bülbül açıklamasının sonunda, şunları kaydetti: “12 Eylül darbesini yapanlar, 'Asmayalım da besleyelim mi?' dedikleri 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşını büyütüp astılar. Bugün Kenan Evren hatırlanmıyor ama Erdal Eren hala 17 yaşında. Askeri ve sivil tüm darbeler, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik insanlık dışı girişimlerdir. Türkiye’nin çağdaşlık ve demokrasi hedefinde onlarca yılını çalıp ülkemizi karanlığa mahkum eden 12 Eylül’ü ve diğer tüm darbeleri nefretle kınıyorum."

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.