Nazilli’de Atatürk için görkemli kutlama

9 Ekim Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin 82. yıl dönümü, bu sene her zamankinden daha coşkulu şekilde yoğun bir programla kutlandı. Bu seneki kutlamalarda Sümarbank’ın açılışında olduğu gibi Tire Bandosu gösteri yaptı.

Haber albümü için resme tıklayın

9 Ekim Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin 82. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Önceki yıllara göre daha yoğun bir programla gerçekleştirilen kutlamalara Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, Nazilli Başsavcısı M. Akif Dönertaş, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Nazilli Jandarma Komutanı Albay Haktan Öztürk, Nazilli Emniyet Müdürü Bünyamin Daşdemir, daire amirleri, kurum müdürleri, siyasi partilerin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

82 YIL SONRA İLK KEZ TİRE BANDOSU ÇALDI

9 Ekim Atatürk’ün Nazilli’ye gelişinin 82. yıl dönümü etkinlikleri İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinliklerin yapılacağı Sümer Kampüsü’ne geçildi. Sümer Kampüsü’ndeki kutlamalar 1937 yılında Atatürk’ün de katıldığı Sümerbank açılışında gösteri yapan Tire Bandosu’nun çaldığı marşlarla başladı. Yine Tire Bandosun’nun eşliğinde saygı duruşunun ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

“SÜMERBANK SOSYAL DEVRİMDİR”

Konuşmasına Sümerbank’ın Atatürk tarafından Nazilli’ye hediye edildiğini belirterek başlayan Özcan, Sümerbank’ın kuruluşu, tesisleri, çalışma sistemiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir örnek olduğunu vurguladı. Sümerbank’ın bölge insanın hayatını baştan aşağı değiştirdiğine ve ekonomik özgürlük kazandırdığına değinen Özcan, “Burası sosyal, kültürel, bilimsel tesisleriyle ‘Atatürk Modeli’ fabrika olarak öncülük etmiştir. Cumhuriyetin çağdaşlaşma politikası herkesin hayatına sirayet etmiş sosyal bir devrimdir. Kuruluşu bile narenciye ile ödenmiş olmasıyla bir ders mahiyetindedir. Sümerbank’ı yaşatacak olan bizleriz. Burayı bir yaşam merkezi haline dönüştürmek bizim görevimizdir. Sümerbank’ın tesislerinde restorasyonlar yaparak yeniden işlevsel hale getirebiliriz. Yapacağımız kooperatif çalışmalarına burayı da dahil edilebiliriz” sözleriyle Sümarbank’ı canlandırmak için yapılabilecek çalışmaları anlattı.

5 YAŞINDAYKEN ATA’YI GÖRDÜ

Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından Sümer Kampüsü Koordinatörü Tuncay Ercan Sepetçioğlu, programların hazırlanmasında emeği geçenler için teşekkür konuşması yaptı. Daha sonra 1937 yılında 5 yaşında bir çocukken, Sümerbank’ın açılışı için Nazilli’ye gelen Atatürk’ü gören 92 yaşındaki Habibe Elçin de kısa bir konuşma yaparak anısını anlattı. 5 yaşında bir çocukken Ata’yı gören Elçin, “Buradan geçerken kalabalığı gördüm. Ne olduğunu sorduğumda Atatürk’ün geldiğini söylediler. Çok fazla zaman geçti ben de çocuktum, yılları karıştırıyorum ama ilkokula gittiğim sırada da Atatürk’ün öldüğünü duyduk” diye konuştu.

GIDI GIDI TRENİNE BİNDİLER

Etkinlikler kapsamında daha sonra fotoğraf sergisi gezilerek Adnan Menderes Üniversitesi tarafından restore edilen Atatürk portesinin açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri sergiyi gezdikten sonra Gıdı Gıdı Treni’yle kısa bir gezintiye çıktı. Protokol üyeleri ten gezintisinin ardından kampüste Nazilli Kadınları Facebook Grubu üyelerinin kermesini gezdi. Sanayinin Musikisi ve Başka Tren Gıdı Gıdı belgesel gösterimi ile Sümerbank temalı resim sergisinin ardından öğretim üyeleri Günver Güneş, Mükerrem Kürüm ve Büşre Bigat Akça’nın katıldığı konferans gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Tayfun Talipoğlu’nun yaptığı “Bam Teli-Nazilli Sümerbank Özel Bölüm” adlı belgesel gösteriminin ardından davetlilere ikramda bulunuldu.

09 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.