Ayas’tan Dil Bayramı mesajı

Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas, 26 Eylül Dil Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda Türkçe’nin önemine  vurgu yaparken, Türk Dil Kurumu’nun günümüzde siyasete alet edildiğini iddia etti.

Büyütmek için resme tıklayın

ADD Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas, 26 Eylül Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte Türk kültürü ve Türk dili alanında önemli atılımlar yapıldığı belirten Ayas, “Eğitim ve kültürümüz öz kaynaklarına yöneltilirken Türkçe’ye daha uygun yeni bir alfabe kabul edilmiştir. Böylelikle Türkçe okuma yazma daha çabuk öğrenilir, kullanılır duruma gelmiştir” dedi.

“TÜRKÇE’YE KATKIDA BULUNMALIYIZ”

Başkan Ayaz, Atatürk’ün Türk dilini kendi öz benliğine kavuşturmak, diğer dillerin etkisinden korumak, var olan güzellik ve zenginliğini ortaya koymak amacıyla 12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu’nu kurduğunu hatırlatırken, "20 Eylül 1932’de Türk Dil Kurultayı'nı İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda toplayarak dil alanında çalışmaları başlattı. Cumhuriyet çocukları olarak biz de Türkçe’yi severek, bu sevgimizi 26 Eylül’de kutladığımız her Dil Bayramı’nda biraz daha geliştirip yoğunlaştırarak katkıda bulunmalıyız” ifadelerini kullandı.

“DİL ULUS DEVLET OLMANIN UNSURUDUR”

Şafakta Nalan Ayas, Türk Dil Kurumu’nun günümüzde etkinliklere devam etmekle birlikte birtakım siyasi oyunlara alet edilerek gerçek amacından uzaklaştırılmaya çalışıldığını iddia etti. Dilin siyaset üstü bir kurum ve ulus devlet olmanın en önemli unsuru olduğunu belirten Ayas, “Uygar, bağımsız ve güçlü ülkeler dilleriyle var olmuşlardır. Bir ulusu tarihten silmenin en kolay yolu, o ulusun diline saldırmaktır. Bugün dilimiz böylesine ağır bir saldırıyla karşı karşıyadır” sözleriyle dilin önemine dikkat çekti.

“TÜRKÇE’Yİ KORUMAK GÖREVİMİZ”

Şafakta Nalan Ayas, mesajını şu ifadelerle sonlandırdı: “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; güçlü bir devlet, güçlü bir dilin gereğine inandığından Türk diline ve bu konuda yapılan çalışmalara fiilen katılmış, bu konuda önderlik etmiştir. Atatürk, çeşitli konuşmalarında dilin devlet ve toplum yaşamındaki önemini belirterek bu konuda her Türk yurttaşının üstüne düşen görevi yapmasını istemiştir. Bizler Atatürk’ün vermiş olduğu bu görevi, Türkçe’yi en iyi şekilde öğrenip uygulayıp yaşatarak yerine getirmeliyiz.”

25 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.