Reklamı Kapat

Başkan Ayaz, Lozan’ın yıl dönümünü kutladı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayaz, 24 Temmuz Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayaz, 24 Temmuz Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Başkan Ayaz açıklamasında Lozan Antlaşması’nı “Milli onurumuz” olarak nitelendirirken, “Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur. Cumhuriyetimizle, dayandığı ilkelerle ve Atatürk Devrimi ile sorunu olanların bir diğer hedefi de Lozan Antlaşması’dır" dedi.

TARİHÇİ MISIRLIOĞLU’NU ELEŞTİRDİ

Şafakta Nalan Ayaz, “Kurtuluş Savaşı'mızı ret edenler ve “Keşke Yunan kazansaydı” diyebilecek kadar milli haysiyetten yoksun olanlar; Atatürk Devrimi’ne, çağdaş kazanımlara saldırmakla yetinmeyip Lozan Antlaşması’na da dil uzatmaktadırlar. Lozan zaferine dudak büken 'aydınlar', Sevr esaretini alkışlayan iş birlikçiler ve siyasi uzantıları Lozan’ı tartışmaya açmaktadırlar” sözleriyle hayatını kaybeden tarihçi Kadir Mısırlıoğu’nu eleştirdi. Ayaz, “Milletimizin dirilişinin kanıtı olarak görülen Lozan Antlaşması’nı tartışmaya açmak ya da küçümsemek ihanettir, iş birlikçi ve mandacı olmaktır” diye konuştu.

“EMPERYALİSTLERİN OYUNLARI SÜRÜYOR”


Şafakta Nalan Ayaz, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Gelinen noktada ya Sevr ya da Lozan seçenekleriyle karşı karşıyayız. Sevr; bölünmek, parçalanmak ve esaret olduğuna göre Lozan; bağımsızlık, insanca yaşamak ve milli onurumuza sahip çıkmak demektir. Bu tespit, bir hayal ya da bir senaryo değildir. Emperyalist güçlerin ve yerli iş birlikçilerinin oyunları sürmektedir. Talepleri devam etmektedir. Milletimiz, 96. yıl dönümünde her zamankinden daha fazla Lozan’a ve Lozan’ın mimarları Büyük Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye bağlıdır. Geçmişi, milli kongrelere ve Milli Mücadele'ye dayanan Atatürkçü Düşünce Derneği; Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümünde; Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yakın dava arkadaşı, devlet adamı, diplomat İsmet İnönü’yü saygı, minnet ve bağlılıkla anmaktadır.”

24 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.