İlk kuru incir 250 TL’den satıldı

Nazilli Ticaret Borsası (NBT) tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen ilk kuru incir alım töreni, bu yıl da gerçekleştirildi. Açık arttırma sonucunda sezonun ilk kuru inciri kilosu 250 TL’den satıldı.

Florya Park Sosyal Tesisleri’nde Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nuretttin Kırlıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu törene, AK Parti Aydın Milletvekilleri Bekir Kuvvet Erim ve Rıza Posacı, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Nazili Kaymakamı İbrahim Küçük, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İlçe Jandarma Komutanı J. Yüzbaşı Hakdan Öztürk, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sunay Güler, muhtarlar, daire müdürleri, üreticiler ve NTB üyeleri katıldı.
Kahvaltılı düzenlenen törende NBT Başkanı Nurettin Kırlıoğlu ilk kuru incir alımında açık arttırmayı 20 TL’den başlattı. Açık arttırmada tüccar Kadir Çelik, kilosuna 250 TL verdiği incirin sahibi oldu. Açık arttırma sonucunda 2019-2020 sezonun ilk kuru inciri 250 TL’den alındı.

“KALİTEYİ KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Törende konuşan NBT Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Nazilli’nin dünyada ve Türkiye’de söz sahibi olduğunu dile getirdi. Başkan Kırlıoğlu, “Üretim ve ihracatta Dünya lideri olduğumuz kuru incirde üretimin ve verimin artışını sağlamak, bölgede kaliteyi korumak zorundayız. Nazilli Ticaret Borsası olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. 2019 kuru incir sezonunun üretici, tüccar ve işletmelerimize bol kazanç getirmesini dilerim” ifadelerini kullandı.

“İNCİR AYDIN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bu sezon ürünlerin çok güzel ve verimli olduğunu ifade eden Nazilli Tarım ve Orman Müdürü Sunay Güler, “Bu sezonu çok güzel geçiriyoruz. İncir Aydın için çok önemli. İlçemizin tarım alanlarımızın üçte birinde incir tarımı yapılmaktadır. Türkiye üretiminin de yüzde yirmisi ilçemizde üretilmektedir. Üretimin yanında da ticaret olarak da borsamızın verilerine göre Türkiye incir ticaretini yarısı ilçemizde gerçekleşmektedir. Sezonun bütün paydaşlar için güzel geçmesini dilerim” diye konuştu.

“NAZİLLİ ADINI İNCİRLE DÜNYAYA DUYURDU”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan da, “Nazilli’miz daha önce de üretimle adını dünyaya duyurmuş bir yerdir. Şu anda da yaptığımız incir üretimiyle en önde en üst seviyede üretim yaparak Nazilli ve Türkiye üretimine katkı sağlıyoruz. Bu noktada bizim de belediye olarak kendi projelerimiz var. Bu üretimimizi daha üst seviyeye taşıyarak, bölgemize uygun üretimle insanlarımızın ekonomisine katkı sağlayarak, ekonomik sıkıntılarını gidererek Nazilli’mizin sıkıntılarını çözme noktasında katkı olacaktır. Üretimden geçmeyen hiçbir faaliyet başarılı olamayacaktır. Sezon hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“İNCİR, ORMAN AĞACI EMVALİNE ALINDI”

Aydın’ın 37 bin hektar incir üretim alanı, 65 bin ton üretim miktarıyla Türkiye üretiminin yüzde 80’ini karşıladığını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, “İl genelinde 167 incir deposu ve 151 incir işletmesi var. Ankara’da 4 milletvekili olarak incir için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İncir, Orman Ağacı Emvali’ne alındı. Bu sayede Aydın’ımız başta olmak üzere, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bozuk orman alanlarına incir ağacı dikiminin yapılabilmesinin önünü açmış olduk. incir alanlarında kurutma tünelleri, sağlıklı ilek üretiminin yaygınlaştırılması, ekşilik böceği tuzağı, ilek file torbası ve incir fidanı dağıtımı gibi birçok proje yürütülmektedir. Tüm paydaşlar için sezonun en iyi şekilde geçmesini dilerim" şeklinde konuştu.

“HER ŞEY PARA DEĞİLDİR”

Jeotermal enerji santrallerinin oluşturduğu olumsuz etkilere dikkat çeken CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, şunları kaydetti: “Tam anlamıyla sağlıklı çalışan jeotermallere bir sözümüz yok. Ama Aydın genelinde çok sayıda tam anlamıyla sağlıklı şekilde çalışmayan jeotermal olduğunu biliyoruz. Yatırıma karşı değiliz ama her şey para değildir. Çevreye uygun yatırımlar yapılmadığı takdirde önümüzdeki zamanlarda bu kadar kaliteli incir üretilmeyecektir."

“ÇEVREYİ KİRLETEN UNSURLARIN KARŞISINDAYIZ”

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın jeotermal konusunda yaptığı eleştiriye karşılık, jeotermal dostu olmadıklarını belirtti. Posacı konuşmasında, “Çocuklarımıza bırakacağımız en iyi miras iyi bir çevre. Çevreyi kirleten unsur neyse hepsinin karşısındayız. Milletvekili olduktan sonra ilk gittiğimiz bakanlık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu ve konumuz jeotermal enerjiydi. Kuralına uygun iş yapmayan jeotermal tesislerin karşısındayız" ifadelerini kullandı. Posacı, Aydın’daki arıtma sorununun da çevreye büyük zarar verdiğini vurgulayarak, “Organize Sanayi'lerin arıtmaları düzgün çalışmıyor ve ilçelerimizin arıtmaları yeterli değil. Bazı yerleşim yerlerinde arıtma yok. Bu konuda bir an önce el birliği yapmamız gerekiyor” dedi.

“İNCİR NAZİLLİ’NİN MARKA DEĞERİ”

İncir’in bütün paydaşlarıyla birlikte bu törende olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, “Nazilli, Aydın ve Türkiye incir üretiminde dünyada lider konumunda. Dolayısıyla bu kadar önemli olan ürünümüzü değerlendirmek, tanıtmak ve fiyat olarak da uygun bir fiyattan piyasaya sunulması için çaba harcayan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. İncir Nazilli’nin marka değerlerinden bir tanesi. İncirin gerekli değerini kaybetmemesi için el birliğiyle çalışmalıyız. Ticaret Borsasını son yıllarda yaptıkları atılımdan dolayı da tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi. Tören, konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

22 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.