Aydın’a bu yıl 470 leylek geldi

Aydın’ın Söke, Didim, Koçarlı, Germencik, İncirliova, Yenipazar, Bozdoğan, Nazilli, Çine, Köşk ve Karpuzlu ilçelerine bağlı 77 mahallesinde gerçekleştirilen sayımlarda 235 yuvada 470 leylek olduğu tespit edildi.

Orta ve Güney Afrika’dan zorlu bir yolculuktan sonra, Şubat ayının sonu itibariyle ülke sınırlarına giriş yapan leyleklerin Aydın’daki sayılarını tespit amacıyla Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından sayım çalışması yapıldı. Söke, Didim, Koçarlı, Germencik, İncirliova, Yenipazar, Bozdoğan, Nazilli, Çine, Köşk ve Karpuzlu ilçelerine bağlı 77 mahallede gerçekleştirilen sayımlarda 235 yuvada 470 leyleğin olduğu tespit edildi. Leyleklerin en fazla Söke, Koçarlı, Bozdoğan ve Yenipazar ilçelerini tercih ettiklerini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, leyleklerin daha çok bereketli topraklara ve besin açısından zengin sulak alanlar ile önemli üreme merkezlerinden biri olan Aşağı Büyük Menderes Havzasına geldiklerini aktardı.

YAPAY PLATFORMLARLA ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Elektrik çarpmalarından kaynaklı leyleklerin ölümlerinin önüne geçmek için bazı projelere de imza attıklarını hatırlatan Sürücü, “10 yıl önce ‘Leylekler Ölmesin’ projesiyle iş birliği yaptığımız ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından, elektrik direklerinin üzerine yapılan yapay yuva platformları sayesinde, leyleklerin çarpılmaları büyük oranda engellenmiştir. Yapılan yapay platformlar leylekler tarafından benimsenmiş, leyleklerin yüzde 70’i yapay platformlara, yüzde 25’i normal direklere, yüzde 5’i de baca, çatı ve cami kubbelerine yuva yaptıkları tespit edilmiştir” diye konuştu.

“SAYILARI GÜN GEÇTİKÇE AZALMAKTA”

En fazla leyleğin Söke, Koçarlı, Bozdoğan ve Yenipazar’a geldiğini tespit ettiklerine dikkat çeken Sürücü, “Bozdoğan’da 42, Yenipazar Direcik’te 38, Nazilli Esenköy'de (Arpaz) 30, İncirliova Osmanbükü’nde 24 leylek tespit ettik. Özellikle ilk üç alanın, Menderes Nehri’nden daha temiz suyu olan Akçay’a yakın olması dikkat çekicidir. Genel olarak bakıldığında leyleklerin sayısında geçmiş yıllara göre önemli düşüşler olmaktadır. Almanya’da faaliyet gösteren Doğa Koruma Birliği NABU’nun 2000 yılına kadar Berlin Eyaleti Başkanı olan ve uzun yıllardır leylekler üzerinde araştırmalar yürüten bilim insanlarından biyolog Hans-Jürgen Stork, 70’li yıllarda Germencik Ovakaraağaçlı köyünde 45 yuva tespit ettiğini söylemişti. Bugünkü sayımlarda aynı köyde 9 yuva belirledik” ifadelerini kullandı.

“LEYLEKLER ÇİFTÇİ DOSTUDUR”

Leyleklerin kırsalda yaşayan ailelerin ve çiftçilerin hayatlarının bir parçası haline geldiğini hatırlatan Sürücü, “Bir leylek ailesi, bir üreme döneminde binlerce böcek, çekirge, yüzlerce kurbağa, balık, fare, sıçan, yılan, danaburnu ve benzeri tarım zararlısı olarak kabul gören sayısız canlı türü ile beslenirler. Bu nedenle çiftçi dostudurlar. Kırsal kesimde yaşayan insanlar da leylekleri çok severler ve bu canlıları aileden biri olarak kabul ederler. Gelişlerinden, göçlerine kadar olan süreyi mükemmel bir şekilde izlerler. Kırsalda yaşayan hemen her ailenin leyleklerle ilgili mutlaka bir anısı vardır. İklim değişikliği, sulak alanların, konaklama ve dinlenme alanlarının azalması, tarımda aşırı şekilde kullanılan kimyasal ilaçlar, besinlerinin azalması gibi faktörlerin yanında, son yıllarda en önemli çevre sorunlarından biri olan çöpler birçok canlıyı etkilediği gibi leylekleri de olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

“ÇEVRE BİLİNCİ NESİLLERİNİN UZAMASINI SAĞLAR”

Doğaya atılan atıklar nedeniyle leyleklerin yaşam sürelerinin kısaldığını da belirten Sürücü, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Sürücü, “Leylekler yuvalarını yaparken, yavrularının altına koymak için eski yıllarda saman ve ot gibi doğal malzemeleri kullanırlardı. Ancak son 10 yılda leylek halkalamaları sırasındaki gözlemlerimizde, leyleklerin bu konuda davranışlarının değiştiğini fark ettik. Artık ot, saman yerine doğaya atılan çöpleri yuvaya taşıdıklarını görmekteyiz. Özellikle gübre ve yem çuvalları, naylon torbalar, plastikler ve saman ipleri ilk sırayı almaktadır. Hemen her leylek yuvasının içi, küçük bir çöp depolama alanı durumundadır. Çöpler nedeniyle her yıl onlarca leyleğin yaşamını yitirdiği ve sakat kaldığı görülmektedir. Çevreye atılan atıklar bir yandan doğayı kirletirken, bir yandan da böylesine önemli canlıların hayatını tehlikeye sokmaktadır. Hayvancılık yapanların, saman balyalarını açtıklarında iplerini kesinlikle doğaya atmaması, doğal alanlarda bu ipleri görenlerin de toplaması leyleklerin yaşamlarını kurtaracaktır. Çevrenin temiz olması leyleklerin nesillerini sürdürebilmesi açısından çok önemlidir”

“DOĞAL HAYATIN VAZGEÇİLMEZ CANLILARI”

Leyleklerin doğal hayatın vazgeçilmez canlılarından biri olduğunu söyleyen Sürücü, “Bilimsel adıyla Ciconia ciconia ülkemizde yaşayan iki leylek türünden en yaygın olanı ve halk tarafından genel olarak bilinenidir. Leylekler 100-115 cm boy, 183-217 cm kanat uzunluğu ile ülkemizdeki en büyük kuşlardan birisidir. Şanslı olan leyleklerin doğada ortalama 15-20 yıl yaşayabildiklerini biliyoruz. Leylekler üreme döneminin ilk zamanlarında eşlerini herhangi bir nedenle kaybetmedikleri sürece yıl boyu tek eş ile çiftleşmektedir. Ancak genellikle leylekler farklı yıllarda farklı eşler ile çiftleşebilmekte ve yılda bir kez üremektedirler” diyerek bilgilendirmede bulundu.

15 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.