Erim’den jeotermal açıklaması

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, yerel basında ve bazı parti temsilcileri tarafından jeotermal kaynaklar ve doğal mineral sularının kullanımı ile ilgili sahaların ihaleye açılması konusunun çarpıtıldığını iddia etti. Yazılı açıklama yapan Erim, “Jeotermal, denetimli kullanıldığı takdirde tarım ve turizm alanında Aydın’ımıza kazanç sağlayacaktır” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Son günlerde gerek yerel basında, gerekse bazı parti temsilcilerinin söylemlerindeki jeotermal kaynaklar ve doğal mineral suların kullanımı ile ilgili sahaların ihaleye açılması konusunun çarpıtılarak vatandaşlara yanlış şekilde aktarıldığını savunan AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, bir basın açıklaması yaptı.

“BİRİMLER ARAŞTIRMALARINI YAPIYOR”


Jeotermal enerjinin tüm dünyada temiz enerji olarak kullanıldığını ifade eden Bekir Kuvvet Erim, “Yer altından çıkarılan sıcak su ve buharın çevreye zararını önlemek için kanun bulunmaktadır. 2007 yılında çıkardığımız Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası ve Jeotermal Enerji Yasası ile kanunda reenjeksiyon (sıcak suyun yer altına tekrar basılması) mecburiyeti bulunuyor. İncir’e zarar verdiği düşünülüyor ama öyle bir şey söz konusu değil. Biz bu konunun araştırılmasını istedik ve ilgili birimler araştırmalarını yapıyorlar” dedi.

“ÇALIŞMA PRENSİBİ GETİRİLMİŞTİR”


13 Haziran 2007 tarihinde 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu'nun yürürlüğe girdiğini dile getiren Erim, “Kanun ile jeotermal kaynak ve doğal mineralli sulara ilişkin haklar Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) ile yerel idarelerin birlikte çalışma prensibi getirilmiştir. Bu nedenle MİGEM tarafından belirlenen sahaların arama ruhsatlarına açılması iş ve işlemlerini Aydın Valiliğimiz yapmaktadır. İlgili kanun hükmüne göre ülke genelinde MİGEM tarafından belirlenen sahalar ihaleye çıkarılmakta ve arama ruhsatları verilmektedir. Süresi içerisinde herhangi bir işlem görmeyen sahalar ilgili kanunun 10. Maddesinin C bendinin 'İhale; herhangi bir sebeple hükümden düşmüş, terk edilmiş veya taksir edilmiş ruhsatlar, idarece ihale yoluyla aramalara ve işletmeye açılır. İhale ilanı Resmi Gazete’de yayımlanır. İhale süresi içinde müracaat olmaması halinde ruhsat alanları başka bir işleme gerek kalmaksızın idare tarafından MİGEM’e bildirilerek arama ve işletme müracaatlarına açık hale gelir" ifadelerini kullandı.

“AYDIN’IMIZA KAZANÇ SAĞLAYACAKTIR”


AK Parti’nin her zaman üreticinin ve çiftçinin yanında olduğunu ifade eden Milletvekili Erim, “Ayrıca Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliği Birinci Bölüm 17. Maddesinin 1. Fıkrası 'Herhangi bir sebeple hükümden düşmüş, terk edilmiş veya taksir edilmiş, arama ve işletme ruhsatları, idare tarafından en geç altı ay içinde ihale yoluyla arama ve işletmeye açılır' hükmü gereği zorunlu olarak idare tarafından ihale yoluyla arama ruhsatı için ilan edilmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan sahalar daha önce ruhsatlandırılan ancak jeotermal potansiyeli olmadığından terk edilen sahalar olup bu nedenle tekrar ihale edilmektedir. Jeotermal; denetimli kullanıldığı takdirde tarım ve turizm alanında Aydın’ımıza kazanç sağlayacaktır. Germencik’ten Buharkent’e kadar jeotermalle ısıtılan organize sera bölgeleri sözünü biz verdik. Söz konusu olan sahalarda tarımsal amaçlı kullanım için jeotermal seracılık ve sağlık turizminde değerlendireceğiz. Milletin Partisi AK Parti, her zaman üreticimizin ve çiftçimizin yanında oldu ve her verdiği sözü tuttu. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.

26 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.