Nazilli’de Gaziler Günü kutlandı

Nazilli'de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla düzenlenen kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından Eğriboyun Mezarlığı’nda bulunan Gaziler Mezarlığı ve şehitlikte Kuran-ı Kerim okundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmesi nedeniyle 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Bu çerçevede Nazilli’de kutlama yapıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan kutlamalara Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Cem Saklıca, Nazilli Jandarma Komutanı Haktan Öztürk, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş, daire amirleri, siyasi partilerin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

"YUNAN ORDUSUNU BOZGUNA UĞRATTI"

Törende ilk olarak Nazilli Kaymakamlığı’nın, Nazilli Belediye Başkanı’nın ve Muharip Gaziler Derneği’nin çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nazilli Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nda emperyalist devletlerin Anadolu’yu dört bir yandan işgal ederek 100 yıllık Türk varlığına son vermek istediklerini hatırlatan Karataş, “Bu vatanın evlatları Çanakkale’de, Filistin’de, Kafkaslar’da diğer tüm cephelerde kahramanca çarpışarak buna fırsat vermediler. Megalo İdea ve boş hayaller peşinde koşan Yunan Ordusu’nun ilerleyişi Polatlı önlerinde başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki ordu tarafından durduruldu. 13 Eylül 1921’de 22 gün süren Sakarya Meydan Muhaberesi’nde Yunan ordusunu bozguna uğrattı” dedi.

ATATÜRK’TEN KALAN MİRAS

Yunan ordusunun bir sene sonra tekrar bozguna uğratılarak topraklarımızdan tamamen atıldığını ifade eden Karataş, “Sakarya Meydan Muhaberesi Anadolu halkının ölüm kalım savaşı olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi Sevr gerçekleşecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı. 19 Eylül’de bu emsalsiz zaferin anısına Atatürk Türki milleti adına gazilik unvanı almıştır. Milleti tarafından gazilik unvanı verilen ilk askerdir. Gazi unvanı atamızdan bize intikal eden en büyük mirastır. Gaziler Günü'nüz kutlu olsun. Sizler Atatürk’ün birer temsilcisisiniz. Kan dökülerek kazanılan bu topraklar bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak sonsuza dek korunacaktır” sözleriyle 19 Eylül’ün anlam ve öneminden bahsetti.

GENÇLERE SESLENDİ

Konuşmasında Türk gençliğine de seslenen Karataş, “Atatürk bu kutsal vatanı sizlere emanet etti. İlim ve irfanda bu yüce devleti layık olduğu yere getireceğinize ve cumhuriyetimizi canınız pahasına koruyacağınıza gönülden inanıyoruz. Türk genci atasının emanetine sahip çıkacak karakter, azim ve kudrete sahiptir. Şanlı tarihimizin zaferleri ve bu zaferin kahramanları hiçbir zaman unutulmamalıdır. Savaşların gazilerine ilgisizlik tarihle olan bağımızı koparır. Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Şehitlik ve gazilik Türk toplumunun ortak değeridir. Böyle bir günde mutluluğumuzu paylaştığınız için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ŞEHİT VE GAZİLERE DUA EDİLDİ

Hasan Karataş’ın konuşmasının ardından törene katılanlar Eğriboyun Mezarlığı’nda bulunan Gaziler Mezarlığı’na gitti. Nazilli Müftüsü Harun Yılmaz tarafından burada Kuran-ı Kerim okundu. Gaziler Mezarlığı’nın ardından şehitliğe gidilerek burada da şehitlerin ruhu için fatiha okundu.

19 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.