Pamuk üreticileri sorunlarını İYİ Partili Sezgin’e anlattı

Aydınlı ziraat odası başkanları, İYİ Partili Aydın Adnan Sezgin’le bir araya gelerek pamuk üretiminde yaşanan sorunları dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’dan gelen ziraat odaları heyeti ile TBMM Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda pamuk ve incir başta olmak üzere Aydınlı çiftçilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Aydın’da bulunan 14 ziraat odasının başkanları, Ankara’da İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ile bir araya gelerek Aydın tarımının sorunlarını dile getirdi. Efeler Ziraat Odası Başkanı ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu’nun başkanlığındaki heyette bulunan Aydın’ın 14 farklı ilçesinin ziraat odası başkanları, özellikle son dönemde pamuk destekleme ödemelerinde yaşanan gecikme ve destekleme primlerinin yetersizliği nedeniyle pamuk üreticilerinin çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.

"PAMUK ÜRETİMİ TEHLİKEYE GİRDİ"

Heyetin başkanı Kendirlioğlu, “5 liraya mal ettiğimiz pamuğu 4 liraya satamıyoruz. 2018 yılının destekleme ödemeleri bile hala ödenmedi. Kilogram başına 80 kuruşluk destekler yetersiz. Destek miktarının 1.25 TL’ye çıkartılması talebimiz vardı ancak yüzde 60’lara dayanan çiftçi enflasyonu nedeniyle bu miktar da artık üreticiyi kurtarmıyor. Önümüzdeki yıl Aydın’daki pamuk üreticileri olarak pamuk yerine diğer ürünlere yönelmekten başka çaremiz kalmadı” şeklinde konuştu. Aydınlı üreticiler, özellikle Söke ve Didim’de bulunan arazilerin yapısının farklı olması nedeniyle münavebe uygulamasının üreticileri sıkıntıya soktuğunu vurgulayarak, bu iki ilçenin ekim nöbeti uygulamasından muaf tutulması talepleri olduğunu belirtti.

BÖLGE BAZLI ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Söke ve Didim ilçelerinin Menderes havzasında ve Menderes Nehri’nin denize döküldüğü uç nokta olmasında dolayı, denize yakınlık ve taban suyunun yüksekliği gibi faktörlerin tuzlulaşmaya neden olduğunu ifade eden üreticiler, münavebe uygulaması nedeniyle kış döneminde arazilerine yıkama yapamadıklarını ve pamuk üretiminde düşüş yaşandığını belirterek, bu soruna Bakanlığın bir an önce bir çözüm bularak bölge bazlı bir uygulama geliştirilmesi gerektiği hatırlatmasında bulundu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TANZİM SATIŞ İSTEDİLER

Serbest piyasada tarımsal ürünlerin fiyatı oluşurken üreticilerin beklentilerinin karşılanmadığını belirten heyet temsilcileri, ülkemizde tarım ve hayvancılığı desteklemeye yönelik olarak çeşitli belediyelerin kooperatifler ve tanzim satış noktaları gibi mekanizmalar geliştirdiğini vurgulayarak, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden de bu yönde bir talepleri olduğunu ifade etti. Aydınlı üreticileri temsilen Aydın Büyükşehir Belediyesi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını vurgulayan Ziraat Odası Başkanları, bu yönde atılacak bir adımın hem Aydınlı üreticilerin, hem de Aydın halkının çıkarına olacağını belirtti.

SEZGİN’E RAPORLARI TESLİM ETTİLER

Aydın Ziraat Odaları heyeti, İYİ Partili Sezgin’e “Aydın’ın Temel Tarımsal Sorunları ve Çözüm Önerileri” ve “Türkiye’de Pamuk, Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı iki rapor sunarak, bu konularda hem iktidar, hem de muhalefet partilerinin desteğine ihtiyaçları olduğunu, Türkiye’nin en bereketli tarım arazilerine sahip olan Aydın’da üreticilere sahip çıkılmaması durumunda gıdada dışa bağımlılığın gün geçtikçe daha da artacağını vurguladı.

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.