Nazilli’de Camiler Haftası kutlandı

Nazilli Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde “Cami Hayatın İçinde, Hayat Caminin İçinde” temalı etkinlik düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

1986 yılından bu yana 1-7 Ekim tarihlerini kapsayan hafta Cami ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanıyor. Her yıl farklı bir teması olan etkinler bu yıl “Cami Hayatın İçinde, Hayat Caminin İçinde” temasıyla gerçekleştirildi. Nazilli Müftülüğü Cami ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenledi. Etkinliğe Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın İl Müftü Vekili Hulusi Kömürcüoğlu, Nazilli Müftüsü Harun Yılmaz, din görevlileri, kayyımlar, kurs öğreticileri ve müftülüğün çeşitli kademelerinde çalışan görevliler katıldı.

"DİNLE BAĞIMIZ DOĞUMDA BAŞLIYOR"

Etkinlik Koca Cami İmamı Emmar Zeytün’ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlarken, daha sonra Nazilli Müftüsü Harun Yılmaz selamlama konuşması yaptı. Cami, cemaat ve din hizmetleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yurt genelinde etkinlikler düzenlendiğini ifade eden Yılmaz, insanoğlunun dinle irtibatının doğumunda kulağına ezan okunmasıyla başlayıp ölümünde cenaze işlerine kadar devam ettiğini belirterek, "Bize dinin önemini hatırlatacak ve bilgi sunacak bu programa teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÖZ ELEŞTİRİ YAPTI

Sinevizyon gösterisinin ardından emekli il müftüsü Ahmet Dursun, temaya uygun konuşmasını gerçekleştirdi. Günümüzde Türkiye’de 90 bin civarı cami bulunduğunu hatırlatan Dursun, “Ancak içinde cemaat yoksa anlamı yok. Özellikle bizim gibi geçimini Kuran’dan, camiden sağlayan din görevlileri, gönüllere girebildik mi? Cami cemaatinin yüzde 90’ı namazda okunan duaların hiçbirinin anlamını bilmiyor. Son zamanlarda imkanlarımız çok genişledi ancak biz imkanlarımıza sahip çıkarken külfetlere sahip çıkmıyoruz. ‘Bugün izin günüm’ diyerek insanları kapısından çeviren imamlar var. ‘Emekli olayım ezan okumam’ diyenler var” sözleriyle meslektaşları adına öz eleştiri yaptı. Ahmet Dursun konuşmasını namazın faziletlerini anlatarak sonlandırdı.

04 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.