“Pamukören’de JES için ağaçlar kurutuluyor”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Kuyucak’ın Pamukören Mahallesi Değirmendere Mevkii’nde bulunan JES kuyusunu gündeme taşıdı.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’ın Kuyucak ilçesine bağlı Değirmendere Mahallesi'nde, yerleşim yerine 30 metre mesafede zeytin ağaçları katledilerek açılan jeotermal enerji santrali (JES) kuyusunun yarattığı tahribatı TBMM gündemine taşıdı. Sezgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, yerleşim alanına bu kadar yakın olan, köylülerin yaşamlarını ve verimli tarım arazilerini tehdit eden ve ağaç katliamına neden olan JES kuyusuna neden ruhsat verildiğinin açıklanmasını talep etti.

“9 AĞAÇ KURUDU, 20 AĞAÇ KESİLDİ”

Sezgin, zeytin ağaçlarının dibine kimyasal madde dökülerek ağaçların kurutulduğu iddiasıyla Değirmendere halkının Kaymakamlığa şikayet dilekçesi verdiğini hatırlatarak, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan 7 Temmuz 2019 tarihli raporda şu tespitlerin yapıldığını belirtti: “20-25 yaşlarında mahsuldar durumdaki zeytin ağaçlarından 807 parseldeki 9 ağacın kuruduğu, 20 adet ağacın da gövdeye yakın yerden ana dallarının budama ve gençleştirme amacıyla olmayıp ağacı yok etmeye yönelik kesildiği, 808 parsel üzerindeki 16 ağacın gövdeye yakın yerden ana dallarının budama ve gençleştirme amacıyla olmayıp ağacı yok etmeye yönelik kesildiği, 809 parsel üzerinde ise 5 adet ağacın kuruduğu ve bu ağaçlar ile altındaki otların kuru olup diğer ağaçlar ve otların kuru olmadığından ötürü bu ağaçların bir kimyasal kullanılarak kuruduğu kanaatine varılmıştır.”

“AĞAÇLAR ASİTLE KURUTULDU”

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) tarafından yapılan tespitlere göre ise en az 36 zeytin ağacının, köklerine asit dökülerek kurutulduğunu ifade eden İYİ Partili Sezgin, Değirmendere halkına verilen sözlere rağmen güvenlik güçlerinin, şirketin çalışma yapmasını sağlamak için tedbirler almaya devam ettiğini vurguladı. Aydın Sezgin önergede, “Değirmendereliler, yerleşim alanına bu kadar yakın olan, yaşamlarını ve verimli tarım arazilerini tehdit eden ve ağaç katliamına neden olan bu çalışmaya karşı Anayasal haklarını savunmak amacıyla mücadelelerini sürdürmektedir. Geçtiğimiz hafta Değirmendere’ye yaptığım ziyarette gerçekleştirdiğim görüşmeler sırasında, bölge halkının JES karşıtı tutumlarına dayanak olan gerekçelerin meşru ve geçerli olduğuna bizzat şahit oldum” ifadelerini kullandı.

"NASIL İZİN VERİLİYOR?"

İYİ Parti Milletvekili Sezgin’in soru önergesinde şu sorular yer aldı: "İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ağaç katliamını belgeleyen raporuna rağmen çalışmalar neden devam etmektedir? JES işletmecisi firmaya ya da diğer sorumlulara yönelik bir idari soruşturma ya da yasal işlem başlatılmış mıdır? Evlere ve dere yatağına bu kadar yakın olan JES kuyularının insan sağlığına ve çevreye vereceği zararlar neden göz önünde bulundurulmamıştır? JES kuyularının inşaatı ve işletilmesi için yapılacak çalışmalarda bölge halkının verimli tarım arazileri işgal ve tahrip edilmektedir. Bununla ilgili tedbir alınması gerekirken buna nasıl izin verilmektedir? Halkın maddi zararlarının karşılanmasından şirket mi, yoksa Bakanlığınız mı sorumlu olacaktır?”

04 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.