CHP’li Bülbül’den gösteri yasağına tepki

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Valiliği’nin kayyum atamalarıyla ilgili eylemleri yasaklama kararına karşı “Bu kanunsuz emirdir” diyerek tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Valiliği’nin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri kayyım atanmasıyla ilgili toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklama kararı muhalefeti kızdırdı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül yasağa tepki gösterirken ilgili kanun maddelerini hatırlatarak; “Somut olgulara dayanmadan, herhangi bir risk durumu ortada yokken vatandaşın toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü kısıtlanamaz. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nın 17. Maddesindeki hüküm bölge valisinin milli güvenlik, kamu düzeni suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı geçmemek üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir demektedir” dedi.

“BU KARAR KANUNSUZ EMİR”

Kanunun valiye tek bir toplantıyı gerekçesiyle birlikte yasaklama hakkını verirken, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerini hiçbir somut gerekçe, dayanak olmadan yasakladığını iddia eden Milletvekili Bülbül “Valilik bu hükmü ihlal ettiği gibi Uluslararası Sözleşmeleri ve Anayasa’nın 34’üncü maddesinde yer alan ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ hükmünü çiğnemiştir. Toplantı ve gösteri yapma hakkını, ifade özgürlüğü ve düşünceleri açıklama hakkını ihlal etmiştir. Kısaca bu karar tam anlamıyla kanunsuz emirdir” dedi.

YASAKÇI ZİHNİYET ELEŞTİRİSİ

Kamu otoriterlerinin özgürlükleri kısıtlamak için değil vatandaşın haklarını, özgürlüklerini kullanabilmeleri için var olduğunu söyleyen Bülbül, “Ancak kendilerini her konuda muktedir sayan yasakçı zihniyet ne yazık ki özgürlüklerin de nasıl kullanılacağını da kanunları hiçe sayarak keyfi belirliyor. Asıl OHAL budur” sözleriyle Vali Köşger’i eleştirdi.

“KARARDAN DERHAL VAZGEÇİLMELİ”

CHP’li Bülbül açıklamasını şu ifadelerle devam etti; "Halkın iradesiyle seçilen kişilerin Saray’ın talimatıyla kesinleşmiş yargı kararı olmadan idari bir kararla görevden alınmasına karşı yapılması gereken en doğal eylemin protestodur. Bu karardan derhal vazgeçilmeli. Baskı ve yasaklarla yapılan hukuksuzluğun üstü bu kararlarla örtülemez. Aydın genelinde hukuka aykırı bir yasaklama kararı vererek, insanların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, dolayısıyla da ifade özgürlüğünü kullanmaları engellenemez.”

31 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.