Reklamı Kapat

Nazillili çiftçiler jeotermale ses yükseltti

Nazillili çiftçiler bölgelerindeki jeotermal sahaların hiçbir şekilde kullanılmasını istemediklerini AK Parti Aydın Milletvekili ve Tarım Komisyonu Üyesi Rıza Posacı aracılığıyla net bir şekilde ifade etti

Aydın’da 110 jeotermal sahanın ihaleye çıkarılması üzerine yeniden alevlenen jeotermal tartışmasında son olarak Nazillili çiftçiler ses yükseltti. Nazilli Ziraat Odası yönetimi, ilçe genelinde özellikle incir üretimi yapılan mahallelerin muhtarlarıyla AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı’yı, ilçe genelinde ihaleye çıkarılacak jeotermal sahaları konusunu konuşmak ve çiftçilerin tepkisini ortaya koymak üzere bir araya getirdi.

“ÖNCELİĞİMİZ TARIMALANLARININ KORUNMASI”


Oda binasında gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü yaptı. Başkan İzgü, ilçedeki söz konusu alanların ihaleye çıkarılmasını istemediklerini dile getirdi. AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı alanlardaki sıcak suyun elektrik üretmek için yeterli ısıya sahip olmadığı için ilk ihaleyi alan firmalar tarafından terk edildiğini, usuller gereği ihalenin belli bir süre zarfında yenilenmesi gerektiğini belirterek, “Bu alanlardaki sıcak su sağlık turizmi ve seracılıkta kullanılacak. Ama bizim de önceliğimiz tarım alanlarımızın korunması olduğu için biz de sahaların ihaleye çıkarılmasına çok fazla taraftar değiliz” dedi.

“PAMUK İTHALATINI BIRAKMAK ZORUNDAYIZ”


Bölgede var olan jeotermal tesislerin çevreye zarar verip vermediğini araştırmak üzere ihale yapıldığını ve ihaleyi kazanan firmanın önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacağını da aktaran Rıza Posacı, tarımı ilgilendiren diğer konular hakkında da bilgiler verdi. Sütte sorun yaşanmadığını ancak etteki yüksek fiyat probleminin halen çözülemediğini ifade eden Posacı, “Et ve Süt Kurumu’nun depoları doluymuş ve ellerindeki stoku eritmek için yurt dışına et satmaya çalışıyorlar. Pamuk priminin kalan yüzde 30’unun ödenmesi için Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Ancak pamukta girdi maliyetleri o kadar yüksek ki böyle giderse önümüzdeki yıl pamuk ekemeyeceğiz. Ben pamuk ithalatının durdurulması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. Gerek iktidar milletvekilleri, gerekse muhalefet milletvekilleri olarak tarım arazilerinin korunmasına öncelik verdiklerini ifade eden Posacı, “Ancak çevreyi kirleten tek unsur jeotermal değil. Aydın’da ciddi bir arıtma problemi var. ASKİ yıllardır bu sorunu çözemedi” sözleriyle Büyükşehir Belediyesi’ne yüklendi.

26 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.