Reklamı Kapat

Nazilli Belediyesi’nin borcu 102 milyon

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Belediyesi’nin borcunu 101 milyon 987 bin 373 lira olarak açıkladı. Borç tablosunda en yüksek miktar, 24 milyon 840 bin lira ile faturalandırılmış firma borçları oldu.

Nazilli Belediyesi’nden uzun süredir beklenen açıklama geldi. Başkanlık makamında yapılan basın toplantısı ile Nazilli Belediyesi’nin borcu açıklandı. Toplantıya Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Başkan Yardımcıları Mert Öreroğlu ve Kadir Mutlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Durmuş Kural, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim, belediye meclis üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Başkan Özcan, yaptıkları incelemeler sonucunda Nazilli Belediyesi’nin uzunca bir süredir keyfi bir şekilde yönetildiğini söyledi. Özcan, “Birincil işler yapılmamış, tali işler yapılmış. Ödenmesi gerekenler ödenmemiş. Kamu borçlarına faiz işlemiş ve halen günbegün işlemeye devam ediyor" dedi.

“BELEDİYENİN BORCU 102 MİLYON”

Başkan Özcan, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “Sadece yapılandırılmamış vergi ve SGK borçlarının aylık faiz yükü 500 bin lirayı aşıyor. 5 milyonun üzerinde de personel gideri var. Biz göreve geldikten sonra personelin ikramiyelerini ve ek ödemelerini yaptıktan sonra bile 400 bin lira gibi karlılık sağladık. Cari harcamaları inceleyerek beşte bire varan tasarruflar, akaryakıtta aylık 40 bin lira, matbuatta aylık 50 bin lira tasarruf sağladık. Borcun açıklanmasının bugüne kadar gecikmesinin nedeni şirketlerin henüz kesmediği faturalar idi. Nazilli Belediyesi’nin faturalanmış firma borçları 24 milyon 840 bin lira, banka kredileri 10 milyon 509 bin lira, vergi borcu 12 milyon 897 bin lira, SGK borcu 21 milyon 631 bin lira, emekli sandığı borcu 11 milyon 205 bin, ASKİ yapılandırma 507 bin 679 lira, sendika aidatı 920 bin lira, Taşınmaz Kültür Varlıklarını koruma payı 549 bin 350 lira BŞB Çevre Temizlik Payı 76 bin 767 lira, GEKA 531 bin 538 lira, mükelleflerden kesilen vergi borcu 595 bin 780 lira, İcraya düşmüş borcumuz 268 bin 893 lira, Yeni Yapı’dan alınan avansın karşılığı 268 bin lira, yapı denetim payı 109 bin lira, kişilere ait emanetler 16 bin lira, ihalesi tamamlanmış borçlar 4 milyon 99 bin lira, ihale teminatları 691 bin 896 lira bunlarından emanet hesaplarda durması gerekiyor harcanmış, NAZBEL borçları 12 milyon 107 bin lira olmak üzere toplam 101 milyon 987 bin lira.”

“PERSONEL GİDERLERİNİ AZALTACAĞIZ”

Kürşat Engin Özcan, emanet hesaplarda durması gereken paraların da harcandığını belirterek konuyu yargıya intikal ettirmek için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Özcan’ın ardından Mali İşlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu söz aldı. 2019 tahmini bütçesinin 148 milyon 400 bin lira olduğunu belirten Öreroğlu, “Acil eylem planı çerçevesinde tasarruf çalışması başlattık. Personel giderlerinden yola çıktık. Aylık personel gideri 5 milyon 96 bin lira, yıllık toplam 61 milyon civarında. Bu da bütçenin yüzde 50’ sine tekabül ediyor" diye konuştu.

“TASARRUF YAPIP GELİRLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

Nazilli Belediyesi’nin borçları hakkında kalem kalem bilgi veren Mert Öreroğlu, firmalara 24 milyon borç olduğunu hatırlatarak her faturayı tek tek inceleyeceklerini, suistimal olan konuları adli makamlara ileteceklerini, hakka ve hukuka uygun faturaları ise ödeyeceklerini söyledi. Belediyenin satın almalarında tasarrufa başladıklarını ifade eden Öreroğlu, "Alımlarımız akaryakıt ve günlük zorunlu sarf malzemeleri. Alımlarımızı nakit üzerinden pazarlık yaparak yapıyoruz. Banka kredisi borcumuz 10 milyon. Bunu da krediyle ödemek istemiyoruz. Tahsil edilmemiş 12 milyon 590 bin liralık alacağımız var. Belediyeye ait gayrimenkullerden hak ettiğimiz alacakları tahsil yoluna gideceğiz" ifadelerini kullandı.

“2021 MİLAT OLACAK”

Belediyeye ait NAZBEL şirketine otogar, mezbaha ve parklardan kira gelirleri olduğunu belirten Öreroğlu, “NAZBEL kurulduğu 2013’ten beri 3 milyon 396 bin lira dönem net zarar yapmış. 2016 ve 2017 de zararları 1 milyonun üzerine çıkmış. Bağımsız denetim şirketiyle anlaşma yapmış. Bu şirket 2017’nin mali tablolarını istemiş ama bu raporlar verilmediği için görüş beyan edememiş. Gayrimenkuller konusunda fiili durum ve resmi kayıtlar arasında ciddi farklar var. Bu kayıtları uyumlu hale getirdiğimizde buradan gelirimiz 7 milyon lirayı bulacak. Tasarruf yapıp gelirlerimizi artırarak bu borcu eriteceğiz. 2021 yılını milat kabul ediyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz” dedi.

22 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.