Nazilli’de adli yıl açılışına konuşmalar damga vurdu

Nazilli’de 2019-2020 adli yıl açılışı nedeniyle Nazilli Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. Törene Aydın Barosu Nazili Temsilcisi Emel Şahin ve Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş’ın konuşmaları damga vurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

Atatürk Anıtı önünde, 2019-2020 adli yıl açılışı dolayısıyla tören gerçekleştirildi. Törene CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Kaymakam Vekili, Sultanhisar Kaymakamı Rasim Belge, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Selahattin Afşin, Baro Temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdür Vekili Ahmet Koçak, İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Hakdan Öztürk, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı.

ÇELENKLER SUNULDU

Avukat Gülşah Serdar Elaldı’nın sunumunda yapılan adli yıl açılış töreni Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı ve Baro çelenklerinin koyulmasıyla başladı. Ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Tören Nazilli Baro Temsilcisi Emel Şahin ve Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş’ın günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarıyla son buldu. Son olarak tören kapsamında Adliye içinde resepsiyon düzenlendi.

“ADALETE GÜVENİ DAHA DA AZALTMIŞTIR”

Nazilli Baro Temsilcisi Emel Şahin, yeni bir adli yıla tören tartışmaları içerisinde girdiklerini ifade etti. Şahin, “Barolarımızın büyük çoğunluğu, her yıl olduğu gibi bu yıl da, geleneğe bağlı kalarak, açılış törenlerini kendi evlerinde, yani adalet saraylarında gerçekleştirmektedir. Biz de Aydın Barosu olarak, kuvvetler ayrılığı ilkesi ile yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı gereği olması gereken yerde, kendi Adalet Sarayımızda adli yıl açılışını gerçekleştiriyoruz. Yargının bağımsız ve tarafsız olması yanında, şeklen de tarafsız ve bağımsız görünmesi evrensel bir kuraldır. Ne yazık ki, Yargıtay Başkanlığı kendi ev sahipliğinde gerçekleştireceği töreni, bu kuralı unutarak, yargı erkine ait bir mekan yerine Yürütmenin Sarayı’nda yapmayı tercih etmiştir. Önceki yıllarda Yüksek Yargı mensuplarının cübbede düğme arayıp ilikleme çabası, Yürütmenin önünde dik duramayıp eğilip bükülmesi, Yargının yürütme ile uyumlu olması gerektiğine dair söylemleri yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına gölge düşüren görüntüler olarak yurttaşlarımız arasında adalete güveni daha da azaltmıştır” ifadelerini kullandı.

“ELİNİZİ YARGIDAN VE HUKUK İŞLERİNDEN ÇEKİN”

“Bu konunun siyasi mecraya çekilmeye çalışılmasını üzülerek değil esefle izliyoruz” diyen Şahin, “Zira; hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı kavramlarını süslü cümlelerden ibaret gören hiç kimsenin lafıyla, yargı mensupları siyasetin karanlık ve kaotik alanına çekilemez. Siyasetin hiç bir yerinde olmadığımız gibi, tam aksine, siyasetçilerin yargıdan elini çekmesini neredeyse her gün talep etmek durumunda kalıyoruz. Bunu anlamak istemeyen ya da bu idrak kabiliyetinden yoksun olan siyaset simsarlarına sesleniyorum: Kuvvetler ayrılığına dayanan, tarafsız, bağımsız yargıya sahip bir hukuk devleti ve ikiz kardeşi olan demokrasi, en başta yaşam hakkı olmak üzere herkesin haklarının eşit olarak korunmasının güvencesidir; yaşam hakkı siyasallaştırılamaz. Hukuk ve hak arayışı bir siyasi gruba indirgenemez, ötekileştirilip baskı altına alınamaz. Artık elinizi yargıdan ve hukuk işlerinden çekin. Barolar boykot yapıyor söylemi sadece basit bir manipülasyondur. Barolar yalnızca kuvvetler ayrılığı ilkesinin, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının gereğini yapmaktadır. Aksini yapanlar adli yıl açılışını bir tartışma konusu haline getirmişlerdir, Barolar değil” şeklinde konuştu.

“YALANDAN VATAN VE MİLLET SEVİLMEZ”

Şahin, şunları kaydetti: “Bilmiyormuş gibi yapmayın. Bilmiyorsanız da bu işlere talip olmayın. Bilmemek bazen büyük bir ayıbın bile ötesindedir, unutmayın. Gelin anlatalım, cahil kalmayın. Cehalet öldürür, kulak tıkamayın. Halil Cibran der ki: Samimiyet bütün eylemlerimizi onurlu kılar. Gelin artık, samimi mücadelemize ket vurmak yerine destek olun. Çünkü bağımsız yargı adaletin koşulu, adalet de devletin temelidir. Devletin ve milletin bekasını gerçekten önemseyenler bunları, samimiyetsiz ve riyakar olanlarsa aksini savunur ve yalnızca hamasetle yapılan siyasetten beslenirler. Yalandan vatan ve millet sevilmez.”

CÜBBELERİMİDE DÜĞME BULAMAZSINIZ, BULAMAYACAKSINIZ”

Konuşmasına yeni adli yılı kutlayarak başlayan Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, yargı mensupları olarak yegane görevlerinin evrensel hukuk kuralları içinde, hür vicdanlarının seslerinden başka hiçbir ses dinlemeden, adaletin hızlı bir şekilde tecelli etmesini sağlamak olduğunu dile getirdi. Dönertaş, “Adaletin tecellisi için yılmadan, ve vicdanlarımızın sesinden başka hiçbir şart ve ses dinlemeden, hiçbir harici etkiye aldırmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık içinde çalışma hususunda kararlıyız ve bu hususta her türlü fedakarlığa hazırız. Ceketimizin düğmesi ilikli, ancak cübbelerimizde düğme bulamazsınız, bulamayacaksınız. Hiç şubesiz aziz milletimizin bütün fertlerini ve adalet için kapısına gelen herkese ayrımsız hizmet eden bizler tarafımızı daima hukukun üstünlüğünden yana seçmiş bulunmaktayız. Adaletin hızlı tecellisi için gece gündüz demeden, hafta sonu demeden, adli tatil demeden fedakar bir tavırla kararlı ve bağımsız duruşumuzla aziz milletimizin adalete ve bizlere duyduğu güven daha da pekişecektir” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından adli yıl açılışına katılan davetliler Adliye içinde yapılan resepsiyona katıldı.

02 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.