Bülbül: “Okula başlama bedeli bir aylık asgari ücret”

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi ailelerin binbir zorluk çektiğini belirterek, “Asgari ücretle geçinen bir aile çocuğunun okula başlaması için bir aylık maaşını gözden çıkarmalı” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Milletvekili Bülbül, okulların açılmasına günler kala, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerinin arttığına dikkat çekti. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde tüm öğrencilere başarı dileyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Aileleri ve öğrencileri zorlu bir dönem bekliyor. Bir yandan eğitimlerine devam etmeye, bir yandan tabiri yerindeyse hayatta kalmaya çalışacaklar” diye konuştu.

“BİR AYLIK MAAŞINI GÖZDEN ÇIKARMALI”

Okumanın artık çok daha pahalı olduğunu ifade eden Bülbül, “Eğitim-İş’in yaptığı bir araştırmaya göre sadece liseye başlayacak bir öğrenci için ailesi asgari düzeyde 2 bin 144 lira harcamak zorunda. Harcama sadece geçen seneye göre yüzde 17 artmış görünüyor. Asgari ücretle geçinen bir aile çocuğunun okula başlaması için bir aylık maaşını gözden çıkarmalı. En ucuz kurşun kalem bile yüzde 42 zamlandı, kırtasiye harcamaları ortalama 100 TL arttı. Geçtiğimiz sene kullanılan yardımcı kaynak kitapların fiyatları 30 ile 40 TL arası değişirken bu sene 50 ile 65 TL oldu. Kısaca bir aile bir çocuğunu okutmak için kirasını, faturalarını ödememeli, mutfak alışverişi yapmamalı, otobüs bile kullanmamalı” dedi.

“EĞİTİM ÜCRETSİZ DİYEMEZSİNİZ”

“Anayasa’nın 42’nci maddesi ‘temel eğitim tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasızdır’ der” diyen Milletvekili Bülbül, “Bu tablo karşısında kimse sosyal devletten, kimse eğitimin ücretsiz olduğundan bahsetmesin. TÜİK verilerine göre hane halkının eğitim için yaptığı harcamalar artarken devlet yatırım harcamaları azalıyor. OECD’nin 2018 yılı raporuna göre Türkiye’de eğitime yapılan yatırımları memnun edici değil. Bir yandan nitelikli eğitimciye ayrılan kaynaklar azalırken diğer yandan öğretmensiz sınıflar var. Üniversiteyi kazanan öğrenci kalacak yer bulamazken, bu nedenle kaydını donduranlar var. Bu resmen eğitim zulmüdür. Yap-boza dönen eğitim sisteminin artık her alanında istikrarlı bir politikaya ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

07 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.