Nazilli’de esnafın sorunları masaya yatırıldı

Nazilli Belediyesi tarafından ekonomik darboğazı aşmak amacıyla düzenlenen “Ticarette Yeni Hedefler, Yerel Meseleler ve Çözüm Önerileri” konulu konferansta, esnaf ve iş adamlarının sorunları masaya yatırıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi’nin düzenlediği “Ticarette Yeni Hedefler, Yerel Meseleler ve Çözüm Önerileri” konulu konferans, Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konferansa Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Moderatörlüğünü Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İsabeyli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Ateş’in yaptığı konferansta Nazilli Belediye Meclis Üyesi Erol Angın ve Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’a konuşmacı olarak söz verildi.

"EKONOMİK SIKINTI İÇİNDEYİZ"


Konferansın açılış konuşmasını yapan Kürşat Engin Özcan Nazilli’de yapılacak her işte, verilecek her kararda tüm paydaşların görüşlerinin alınacağına dair söz verdiklerini hatırlatarak, “İlk konferansımızın konusu tarımdı. İkincisini esnafın sorunları üzerine yaptık. Nazilli geçmişte pazar yeri şimdi ise tüm Türkiye gibi ekonomik sıkıntı içine girdi. Bunu çözmek için sizleri davet ettik. Gönül isterdi ki daha kalabalık olalım. Bundan sonraki konferanslarımızı daha büyük kalabalıklarla yapacağımızı umuyorum” dedi.

“NİTELİKLİ ELEMAN YOK”


Konferansın moderatörlüğünü yapan ADÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Ateş, arama konferanslarının ortak akılla hedefler bulmak amacıyla yapıldığını söyledi. Konferansta ilk sözü Nazilli Belediye Meclisi Üyesi Erol Angın aldı. 41 yıldır Nazilli’de esnaf olduğunu hatırlatan Angın, esnafın en büyük sorununun nitelikli iş gücü bulunmaması olduğunu söyledi. Birkaç sene sonra bazı mesleklerin yok olmaya yüz tutacağından yakınan Angın, “Eğitim sistemimizin yanlışlığı bu sonucu doğurdu. Zorunlu eğitimi bitiren çocuk 17 yaşında oluyor ve mutlaka üniversiteye gitmek istiyor. Ama üniversite mezunları arasında da işsizlik yüzde 25 oranında” diye konuştu.

“ÖNCE KENDİNİZİ KANITLAYIN”


Erol Angın’ın sözlerine katkıda bulunmak üzere söz alan İsmet Ateş, “Çocuklarımızı paşam, prensesim diye büyütüyoruz. Bu çocuklar iş hayatına girdiklerinde görecekler ki ne paşalık, ne prenseslik var. Çünkü iş hayatı gerektiğinde paspas yapacak insan arıyor. Gençlerin iyi yerlere gelmeleri için önce kendilerini kanıtlamaları gerekiyor. Bunun için de bir yerden başlamaları gerekiyor. Özellikle üniversite mezunlarına tavsiyem iş seçmeden bir yerden başlayıp önce kendinizi kanıtlayın” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Ateş, vatandaşların da çocuklarına küçük yaşlardan itibaren çeşitli sorumluluklar vermelerini tavsiye etti.

AİLELERE TAVSİYELERDE BULUNDU


Esnafın sorunlarını anlatan Erol Angın konuşmasının devamında, ailelerin toplum baskısının da etkisiyle çocuklarını mutlaka beyaz yakalı işlerde görmek için uğraştığını, oysa ki küçüklükten itibaren çocuğun becerilerini gözlemleyerek yetenekli olduğu işlere yönlendirmeleri gerektiğini vurguladı. AVM’lerin de esnafa darbe vurduğunu belirten Angın, yüksek sigorta primlerinden yakındı.

EN BÜYÜK SORUN PLANSIZLIK


Konferansta son olarak Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan konuşmasını yaptı. Sanayiciler olarak en büyük sorunlarının plansızlık olduğunu belirten Nuri Arslan, “Her alanda plansızlık göze çarpıyor. En başta ta eğitim alanında. Niteliksiz üniversitelerin kapatılması gerekiyor. Mezunlar hiçbir deneyimleri olmadan dolgun maaş masa başı iş istiyorlar. Oysa ki emek vermeden hiçbir şey olmaz. Ve herkesin en iyi bildiği işi yapması gerek” dedi. Nazilli’de lokomotif ürünün incir olduğunu hatırlatan Nuri Arslan, incir işletmelerinin aynı yerde toplanarak düzen sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Arslan, iş adamlarının diğer sorunları olarak sanayi alanlarının yetersizliği, markalaşma konusunda eksiklik ve kayıt dışılığı gösterdi.

BAŞKAN ÖZCAN’A ŞİKAYETTE BULUNDU


Başkan Arslan, Uzun Çarşı’daki keşmekeşlik konusunda düşüncesinin sorulması üzerine ise caddeyi boydan boya saran ve hijyen koşullarına uymayan seyyar satıcıların bir alana toplanıp kira alınması gerektiğini söyledi. Salonda bulunan Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a da Sanayi Mahallesi’nde yeterli temizlik yapılmamasını şikayet eden Nuri Arslan, “Şehir merkezinden her gün çöp toplanırken Sanayi Mahallesi’nde üç günde bir toplanıyor. Ayrıca Büyükşehir yetkililerine de bildirdiğimiz gibi ara sokaklarımızda su sorunu var” şeklinde konuştu.

28 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.