Nazilli’de işgaliye uygulaması esnafı ikiye böldü

Nazilli Belediyesi vatandaşların şikayetleri üzerine kaldırım işgaline son vermek üzere 1 Eylül itibariyle harekete geçti. Nazilli esnafının çoğunluğu uygulamaya karşı çıkarken bir kısmı ise doğru ve yerinde buluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan 1 Eylül itibariyle Nazilli’de kaldırım işgali sorununu çözmek için harekete geçti. Başkan Özcan’ın Uzun Çarşı’da esnafla bizzat yaptığı görüşmenin ardında zabıta ekipleri Belediye çevresinden başlayarak esnafları tek tek dolaşarak mallarını veya masalarını dükkanlarının önünde bulunan sarı çizgilerin gerisine almaları konusunda uyardı. Başkan Özcan, bunun yasal bir zorunluluk olduğunu ancak esnafı da zor durumda bırakmadan yavaş yavaş kaldırım işgali sorununu çözmekte kararlı olduklarını açıkladı. Özcan, “Vatandaşlarımızdan şikayetler geliyor. Bu işi bir düzene oturtmak zorundayız. Ana caddelerde Büyükşehir tarafından, ara sokaklarda belediyemiz tarafından kaldırım işgallerine son vereceğiz" dedi.

“TEK SORUN KALDIRIM İŞGALİ Mİ?”


Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla uygulamaya karşı çıktı. Uygulamanın çözüm olmayacağını ifade eden Tuğral, “Peki esnafın dükkan önündeki eşyalarını kaldırmak mı sorunun çözümü? Sarı çizgilerimize ne oldu? Caddelerde çift sıra parkeden, sokak girişlerini kapatan, uzun çarşıda arkanızdan hızla geçen motor ve araç işgaliyeleri için de çözüm düşünülüyor mu? Ya geceden sabaha kadar cadde ve sokaklarda gürültü yapan motor ve araçlar, bangır bangır müzikler, patlayan motorlar?Uzun çarşıda esnaf işgaliyesinden yürünemediği ortaya çıkmış araştırmada. Peki en yoğun saatlerde bile kesilmeyen motor trafiğinden yürünebiliyor mu? Bu da soruldu mu anketlerde?" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“ZAMANLAMA YANLIŞ”


Nazillili esnafın uygulamaya tepkisi ise değişkenlik gösteriyor. Bazı esnaf uygulamayı yerinde bulurken, bazıları ise ekonomik zorlukları gerekçe göstererek, “Bizim önümüze engel çıkarmayın” diyor. Belediye binasının arka sokağında işletmesi bulunan Ali Günana uygulamanın doğru olmakla birlikte zamansız olduğunu belirterek, “Ekonominin zaten durgun olduğu bir dönemde esnafa bu tür kısıtlamalar getirilmemesi gerekir. Burası sıcak bir memleket ve insanlar haliyle dışarıda oturmak istiyorlar. Ayrıca bu konuda şikayetçi olanların ben yerli vatandaşlar olduklarına inanmıyorum. Bence onlar gurbetçiler. Yılda sadece bir ay burada kalıyorlar. Bir başka konu da şu, bize yasak edilen alanlarda belediye çalışanlarının sıra sıra motosikletleri duruyor” diye konuştu.

“VERİLEN ALAN BİZE YETMİYOR”


Ayakkabıcılar Çarşısı’nda dükkanı bulunan Erdal Azman, “Bu sorunları her başkanla yaşadık. Bu uygulamayı istemiyoruz. Bize izin verilen alan yeterli değil. Dükkanın önünde kullanabileceğimiz alanının sınırını belirleyen su oluğu var ama sadece o alanı kullanırsam mal çıkarmakta zorlanırım. İzin verilen alan bir metre kadar ama bize yetmiyor. Buna gelene kadar çatıyı düzeltsinler. Yağmur yağdığında mallarımız ıslanıyor. Uygulama doğru olabilir ama yılların alışkanlığını yok etmek gerçekten çok zor. Kaldırım işgali bizim çarşımızda değil ana cadde üzerindeki kaldırımlarda olabilir” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU BİR UYGULAMA”


Altıntaş Mahallesi 133 Sokak’ta bulunan Lezzet Köfte’nin sahibi Mehmet Özkes ise kararı doğru ve yerinde bulduğunu ifade ederek, “Çarşının belli yerlerinde bazı dükkanlar yolun neredeyse yarısını işgal ediyorlar. Hürriyet Caddesi’nde ve ayakkabıcılar çarşısında örneğin. Ama bence Nazilli’de başlıca sorun motosikletlerin aşırı çoğalması. Geceleri de çok gürültü yapıyorlar” dedi.

03 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.