Baştepe, emeklilerin taleplerini yineledi

Türkiye Emekliler Derneği Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe, Erdek’te yapılan başkanlar toplantısından çıkan ve emeklilerin hükümetten taleplerinin anlatıldığı sonuç bildirgesini paylaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Toplantısı Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan derneğe ait sosyal tesislerde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan derneğin Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe, toplantının sonuç bildirgesini paylaştı. Emeklilerin hükümetten isteklerinin sıralandığı sonuç bildirgesinde hayat pahalılığından dolayı emekli maaşlarının değer kaybettiğine değinilerek altı aylık TÜFE artış oranlarına göre yapılan zamların emeklilerin haklarını korumadığından emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması istendi.

SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İSTEDİLER

Toplantıda TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamların aylıkları düşük olan emeklileri mağdur ettiği için yasa değişikliği yapılarak refahtan da pay verilmesi istenirken, 2000 yılından sonra emekli olanları mağdur eden “Emekli aylığı hesaplama karma sistemi”nin ayllıklar arasındaki eşitsizliği artırdığı için değiştirilmesi, çalışılan dönemler için tek bir aylık hesaplama sistemi getirilmesi talep edildi. 2017 yılından sonra bağlanan emekli aylıkları bin liranın altında kaldığından 100 bini aşan emeklilerin aylıklarına çözüm getirilmesi, sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylığını artıran bir sistem getirilmesi istendi.

“KATKI PAYLARI KALDIRILSIN”

Toplantıda ayrıca şu hususlara değinildi: “Emekli aylığında norm ve standart birliğinin sağlanması için gösterge sistemine geçilerek alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir. Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Vergi iadesinin yerine getirilen ve yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri KDV ve ÖTV oranları esas alınarak yüzde 8-9 oranlarına yükseltilmelidir. Katkı payları emeklilerin ödeme güçlerini aşmıştır. Çalıştığı dönemde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emekliler sağlık hizmeti aldığında çeşitli isimlerle alınan katkı paylarından muaf tutulmalıdır. İkramiye ve promosyon ödenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz ancak günümüz koşullarında yetersiz kaldığında artırılmalıdır.”

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.