CHP’li Bülbül, basın sektörü için kanun teklifi verdi

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP'li Bülbül, kanun teklifinin gerekçesinde son bir yılda döviz kurundaki artış ve yaşanan kağıt krizine işaret ederek başta Anadolu basını olmak üzere birçok basın kuruluşunun girdilerinin arttığını, gazetelerin kapanmanın eşiğine geldiğini aktardı. Bülbül, “Bu krizi aşmak için sayfa sayısını düşürme, renksiz baskı, fiyatlarına zam, haftada ya da 15 günde bir çıkma seçeneklerini gündeme alan yayın kuruluşları önlem alınmadığı sürece ya kepenk kapatmakla ya da çalışanlarını çıkartmakla karşı karşıya kalmışlardır” dedi.

HABER ALMA HAKKINI HATIRLATTI

Anadolu basınında bu durumun daha vahim olduğuna dikkat çeken CHP’li Bülbül, “Gelirlerini büyük ölçüde ilanlardan elde eden Anadolu basını, ilanlarla ilgili kanunların koyduğu hükümler nedeniyle sıkıntılar yaşamakta ve güçlükle ayakta durmaya çalışmaktadır. Halkın haber alma hakkının ekonomik sıkıntılar nedeniyle sınırlanması kabul edilemez. Anadolu basınının yaşatılması için bir dolu önlem alınması gerekmektedir. Hazırlanan bu kanun teklifi ise, bu dar boğazın aşılması, yerel basının yaşatılması, işsizler ordusuna yeni medya çalışanlarının eklenmemesi ve halkın haber alma hakkının güvence altına alınması için önemli bir adım olacaktır” ifadelerine yer verdi.

17 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.