NDH’de 'Yaşlılar Haftası' etkinliği

Nazilli Devlet Hastanesi’nde Yaşlılar Haftası münasebetiyle farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaşlılık döneminde sık karşılaşılan sağlık sorunları hakkında halkı bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak amacıyla Nazilli Devlet Hastanesi poliklinik girişinde stant açılarak broşür dağıtıldı.

“DEMANS ÖLÜMCÜL BİR HASTALIKTIR”

"Yaşlılıkta görülen unutkanlık normal düşünülmelidir" diyen Nazilli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Şafak Çalışkan, “Demans, yaşlılarda sık görülen ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Başlangıçta yakın geçmişi hatırlamada, ilerleyen zamanlarda ise uzak geçmişi hatırlamada zorluk, günlük yaşam aktivetelerini gerçekleştirmede güçlük, çeşitli psikiyatrik belirtiler ve davranış bozuklukları görülür. Yaşlılıkta görülen unutkanlık normal olarak düşünülmemelidir” dedi.

“DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI DA GÖRÜLEBİLİR”

Vatandaşları bilinçlendirmek için stantlarda broşür dağıttıklarını dile getiren Başhekim Çalışkan, “Unutkanlığınız altında öncelikle modern yaşam tarzının getirdiği ruhsal sıkıntılar ve depresyon, kaygı bozukluğu, uyum bozukluğu gibi hastalıklar aranmalıdır. Demanslı hastalarda unutkanlık dışında davranış bozuklukları da görülebilir. Hastalar daha önceden olmayan bir şekilde içlerine kapanabilir, isteksiz, şevksiz görülebilirler. Demans hastaları genel olarak erken, orta ve ileri olmak üzere üç evreye ayrılır. Evreler arası geçiş süreleri hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte ortalama 2-5 yıldır. Hastanemize muayene olmak için gelen hastalarımızı bilinçlendirmek için açtığımız standımızda bilgilendirme broşürleri dağıttık” ifadelerini kullandı.

02 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.