Kuyucak Kaymakamı Kurt, ilek pazarını ziyaret etti

Kuyucak Kaymakamı Yılmaz Kurt, ilek pazarını ziyaret etti. İlçedeki tarım sektörünün öncüleri ile ziyareti gerçekleştiren Kurt, konuyla ilgili bilgiler aldı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sabahattin Varol, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, Meclis Üyesi Ahmet Demir ve Ahmet Sevimoğlu ile Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Metin Akdeniz, ziyarette Kaymakam Kurt'a eşlik etti. Ziyarete katılanlar, ziraat mühendisleri ile birlikte toplantı yaptı.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sabahattin Varol, ziyaret sırasında katılımcılara ilek hakkında bilgiler verdi. Varol, “Kuyucak ekonomisinin can damarlarından biri olan incirde kalitenin düşmemesi için ilekleme döneminde önlemler arttırılmıştır. Kuyucak ileğinin yöresel ve üstün kalitede olduğu, bölgemizde 200-300 yıldır pazarı olduğu tahmin ediliyor. Eskiden her yerde ilek ağaçlarımız varken zamanla bunlar azaldı. Sağlıklı ürün almak için sağlıklı ilek gerekmektedir” dedi. "YEDİĞİMİZ İNCİR, DİŞİ İNCİRDİR" Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi ise, incir oluşumu hakkında bilgiler vererek, “Biyolojik açıdan incir, erkek ve dişi olmak üzere, ayrı ağaçlarda yetişen, iki ayrı çeşittir. Yediğimiz incir dişi incirdir ve yenilemeyen ve tozlanmayı sağlayan incir ise erkek incirdir. Erkek incir ağaçlarının ilek meyvelerindeki çiçek tozlarının dişi incir meyvelerine ilek arısı tarafından taşınmasıyla oluşur” ifadelerini kullandı.

İLEK TESİSİ KURMA ÇALIŞMASI

Başkan Sevgi de, Kuyucak Ziraat Odası öncülüğünde Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü ile birlikte konferans ve eğitimlerin yapıldığını aktardı. Sevgi, konusunda uzman profesör ve mühendislerle alan bazlı çalışmalar ile üreticiye sahada da ulaşıldığını ifade etti. Başkan Sevgi, Erbeyli İncir Araştırma Enstütüsü ile birlikte Kuyucak’ta sağlıklı bir ilek tesisi kurma çalışmaları olduğunu, 10 dekara yaymayı düşünülen bu bahçenin hem örnek, hem de araştırmalar için çalışma alanı olacağını anlattı. Öte yandan Kuyucak ileği, 10 ile 12 liraya satılıyor.

20 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.