Reklamı Kapat

Mondial’de sendika, yetki davasını kazandı

Türk Metal Sendikası Modial’de yetkili sendika olmak için yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü hukuk savaşını kazandı. İtiraz sürecinin ardından sendika toplu sözleşme yapma yetkisi elde edecek.

Türk Metal Sendikası, Uğur Motorlu Araçlar Şirketi’nin fabrikası Mondial’de yetkili sendika olabilmek için yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Aydın 2. İş Mahkemesi’nde görülen davada, sendikanın fabrikada yetkili sendika olması kararı çıktı. Davayı kazanan Türk Metal Sendikası gerekçeli kararın alınmasından ve itiraz sürecinin dolmasının ardından fabrikada aktif sendikal faaliyetlere başlayacak. Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’ndan toplu sözleşme yapabilir evrakı gelmesinin ardından sendika tam anlamıyla fabrikada faal olacak.

“İŞE İADE DAVALARINI KAZANDIK”

Türk Metal Sendikası’nın Nazilli Şube Başkanı Mesut Dinç, hukuk zaferinin ardından fabrika yönetimine mesajlarını yineledi. İşletmeye zarar vermek gibi bir niyetlerinin hiçbir zaman olmadığına dile getiren Dinç, “Gönül isterdi ki mahkeme süreçleri olmasın. Bir masanın etrafında toplanarak bu sorunları çözebilirdik” dedi. Mesut Dinç işten atılan 89 işçinin 52’sinin işe iade ve sendikal tazminat davaları kazandıklarını ancak kararın İstinaf Mahkemesi’ne götürüldüğünü söyledi.

26 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.