Reklamı Kapat

Nazilli’nin 82 yıldır değişmeyen lezzeti

Nazilli’de 82 yıldır varlığını sürdüren Lezzet Köfte, dededen toruna üç nesildir müşterilerine hizmet veriyor. Lezzet Köfte’nin neredeyse bir asırdır değişmeyen lezzeti, müşterilerini de nesilden nesile kendine bağlıyor.

Nazilli’de 1937 yılında İsmail Özkes tarafından açılan Lezzet Köfte, 82 yıldır değişmeyen lezzetiyle varlığını sürdürüyor. Günümüzde Lezzet Köfte’yi işleten Mehmet Özkes, 7 yaşındayken dedesine ve babasına yardım etmek için başladığı köfteciliği, Akdeniz Üniversitesi Elektronik Bölümünden mezun olduğu dönemde babasının vefat etmesi üzerine meslek olarak yapmaya başladı. Mehmet Özkes, bugün eşi Ayşen Özkes'le birlikte Altıntaş Mahallesi 135 Sokak’taki dükkanında 25 yıldır mesleğini sürdürüyor.

LEZZETİN SIRRI YERLİ ET

Lezzet Köfte’yi diğerlerinden farklı kılan ve deden toruna müşterileri olmasını sağlayan etken Mehmet Özkes’e göre yerli et ve Özkes, markalarının 82 yıldır varlığını sürdürmesini köfte yaparken kullandıkları ete ve köfteyi hazırlama yöntemlerine bağlıyor. Marketten asla et almadığını vurgulayan Mehmet Özkes, “Mutlaka yerli et kullanıyorum. 20 yıldır aynı kasaptan et alıyorum ama asıl sır köfteyi hayvanın döşündeki etten yapmamız. Bir de soğan suyuyla eti yoğurup dinlendiriyorum. Maydanozların yalnızca sap kısımlarını kullanıyorum ve köfteye bayat ekmek koymuyorum” dedi.

“BURASI BİZİM EVİMİZ GİBİ”

Özkes ailesinin dükkanlarındaki tek yardımcıları yine ailelerinden olan Aynur Savranoğlu. Mehmet Özkes’in kuzeni olan Savranoğlu, üç yıl önce kuzenine yardım etmek için başladığı işine öylesine alışmış ki, işi yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş. İşini çok sevdiğini belirten Savranoğlu, “Burası bizim iş yerimiz değil evimiz gibi oldu. Burada çalışmaktan, müşterilerimizle ilgilenmekten zevk alıyorum. Kuzenim ve eşi Ayşen’in müşterilerine verdikleri değer, müşterilerin de bize bağlılığı gerçekten çok güzel” sözleriyle işinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

40 YILLIK MÜŞTERİLERİ VAR

Lezzet Köfte’nin özellikle kırsal mahallelerden çok sayıda müşterisi var. Dükkanın sahipleri gibi müşterileri de adeta nesilden nesile geçiyor. Hisarcık Mahallesi’nin eski muhtarı İnan Yıldırım 40 yıldır köfte yemek için aynı adrese geliyor. “Başka yerde bu lezzeti bulamıyorum” diyen Yıldırım’ı Lezzet Köfte’ye çeken bir başka unsur ise hijyen konusunda duyduğu güven. Mahallenin yeni muhtarı Mehmet Tuna da 10 yıldır köfte yemeye buraya geliyor. İnan Yıldırım’ın vasıtasıyla öğrendiği Lezzet Köfte’nin lezzetinden vazgeçemediğini dile getiren Tuna, “Bizim durağımız stadın yanında. Bu köfte için ta oradan buraya kadar yürüyoruz” dedi.

09 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Nazilli Adalet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Nazilli Adalet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.